Sterylizacja starej kotki – tak czy nie?

Ten temat wciąż budzi kontrowersje wśród właścicieli i miłośników kotów. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ nowoczesna weterynaria jest na tyle rozwinięta, że poddanie starszej kotki zabiegowi sterylizacji jest dla niej w pełni bezpieczne (poza rzadkimi wyjątkami). Mimo to wiele osób nadal zakłada, że stara kocica nie powinna przechodzić sterylizacji. W dzisiejszym poradniku przekonujemy, że jest inaczej.

Ryzyko jest czysto hipotetyczne

Standardowym argumentem podnoszonym przez przeciwników sterylizowania starszych kotek jest zbyt duże obciążenie dla organizmu zwierzęcia. To jednak nie jest prawda. Każdy weterynarz przed rozpoczęciem zabiegu dokładnie bada kotkę i jeśli cokolwiek budzi jego niepokój, zaniecha sterylizacji. Gruntowne badanie pozwala wychwycić różne choroby, co także jest atutem.

W bardzo sporadycznych przypadkach starsze kotki mogą nie przeżyć zabiegu, ponieważ nie da się przewidzieć reakcji organizmu na narkozę. Są to jednak sytuacje naprawdę rzadkie i warto zdać sobie sprawę, że dotyczą także młodych kocic. Choroby serca czy układu oddechowego mogą wystąpić w każdym wieku.

Nie ma zatem żadnych logicznych przeciwwskazań do wykonywania zabiegów sterylizacji u starszych kocic. Warto to zrobić szczególnie w sytuacji, gdy właściciel przygarnął pod swój dach bezdomnego, dorosłego kota o niewiadomej historii. Nie ma tutaj znaczenia kwestia, czy kocica będzie wychodzić na dwór czy też nie. Sterylizacja przynosi bowiem wiele korzyści czysto zdrowotnych.

Dlaczego warto wysterylizować starszą kotkę?

Powody są dokładnie takie same, jak w przypadku młodych kocic. Wymieńmy te najważniejsze:

 

  • Znacznie mniejsze ryzyko ciąży urojonej – może się ona przytrafić kotce w każdym wieku i oznacza cierpienie zwierzęcia.
  • Koniec z kłopotliwą rują – ruja to nic przyjemnego dla kotki i jej właściciela. Zwierzę może być agresywne, nadpobudliwe, stracić apetyt. Lepiej zaoszczędzić tego pupilce, która nie jest przeznaczona do rozrodu.
  • Wyeliminowanie ryzyka ropomacicza – ropomacicze jest poważną chorobą, która może doprowadzić do śmierci kotki. Zdarza się to często w przypadku starszych i niesterylizowanych kocic. Zabieg zaoszczędzi więc zwierzęciu bólu.
  • Brak znaczenia terenu – wysterylizowana kotka nie ma już potrzeby znaczenia terenu moczem, z czego na pewno ucieszy się właściciel i inni domownicy.

Właściwie jedynym problemem bezpośrednio związanym ze sterylizacją jest podwyższone ryzyko wystąpienia nadwagi u kotki. Można temu jednak z łatwością zapobiec stosując się do podstawowych zasad żywieniowych przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie