Spanie z kotem w jednej sypialni może być przyjemnym doświadczeniem, ale nie dla każdego. W przypadku niektórych osób jest to odradzane z uwagi na chociażby ryzyko wystąpienia ostrej reakcji alergicznej. Sprawdź, kto z całą pewnością nie powinien spać z kotem we wspólnej sypialni.
Osoby cierpiące na alergię „na kota”, czyli na białko zawarte w ślinie mruczka, absolutnie nie powinny przebywać ze zwierzakiem w jednym pomieszczeniu, a już na pewno nie prze wiele godzin. Spanie z kotem w jednej sypialni może zaostrzyć objawy alergii, nawet powodując bezdech senny.
Osoby z astmą powinny również unikać spania z kotem, ponieważ kocie alergeny mogą zaostrzać objawy tej choroby, negatywnie odbijając się na jakości snu.
W trakcie infekcji, która powoduje trudności z oddychaniem, lepiej zrezygnować ze spania z kotem w jednej sypialni. Mogłoby to dodatkowo zaostrzyć objawy choroby i spowodować przebudzanie się oraz zrujnować niezbędny odpoczynek nocny.
Małe dzieci, zwłaszcza niemowlęta, nie powinny spać z kotem w jednej sypialni ze względów bezpieczeństwa. Kot może nieświadomie przygnieść dziecko podczas snu, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Osoby cierpiące na zaburzenia snu, takie jak bezsenność, mogą mieć trudności z utrzymaniem ciągłości snu, jeśli dzielą łóżko z kotem. Pamiętajmy, że koty są aktywne w nocy, co może zakłócać sen właściciela.
Jeśli nie znosisz widoku sierści na podłodze i z ledwością akceptujesz ślady obecności kota w pomieszczeniach dziennych, to nie pozwalaj mruczkowi wchodzić do sypialni, która może być Twoim azylem czystości w domu.