Czy i czym przemywać kotu oczy?

Właściciele kotów na co dzień nie muszą się przejmować przemywaniem oczu mruczka. Nie jest to konieczny zabieg pielęgnacyjny, co jednak nie zmienia faktu, że w niektórych sytuacjach należy go przeprowadzać. Po szczegóły zajrzyj do naszego poradnika.

Kiedy należy przemywać kocie oczy?

Jeśli zauważysz nadmierne łzawienie, ropę, śluz lub inne wydzieliny z oczu, to dla bezpieczeństwa i komfortu mruczka przemyj mu oczy. Jeśli natomiast sytuacja powtarza się przez dłuższy czas, to warto już skonsultować się z weterynarzem.

Czym przemywać?

Najbezpieczniejszym i najczęściej zalecanym środkiem do przemywania oczu kota jest sterylna sól fizjologiczna, którą można kupić w aptece.

W sklepach zoologicznych lub u weterynarza dostępne są także specjalistyczne preparaty do przemywania oczu u zwierząt.

Alternatywą może być roztwór z rumianku.

Jak to robić?

 Zawsze zacznij od dokładnego umycia rąk, aby uniknąć przenoszenia bakterii. Następnie namocz gazę lub wacik w soli fizjologicznej lub przegotowanym roztworze i delikatnie przemyj okolice oczu kota, zaczynając od wewnętrznego kącika i przesuwając na zewnątrz. Użyj nowej gazy lub wacika na każde oko, aby uniknąć przenoszenia infekcji.

Przemywanie oczu kota najlepiej przeprowadzać we dwie osoby, z których jedna przytrzymuje mruczka – dzięki temu zwierzak się nie wyrwie i nie zrobi sobie (oraz człowiekowi) krzywdy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie