Co zagraża Twojemu kotu w domu?

Koty uchodzą za wyjątkowo bezproblemowe zwierzęta domowe, które zamknięte w czterech ścianach po prostu śpią i czekają na powrót właścicieli. Tymczasem musimy pamiętać, że mruczki są niesamowicie ciekawskie i mają naturę odkrywców, co czasami sprowadza na nie niemałe kłopoty. W tym poradniku podpowiadamy, co może bezpośrednio zagrażać Twojemu kotu w domu. 

Niektóre rośliny

Wiele popularnych roślin domowych ma toksyczne działanie na koty. Należą do nich lilie, poinsecja, filodendron, azalia, oleander, aloes, bluszcz i difenbachia. Spożycie tych roślin w skrajnym przypadku może nawet prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Chemikalia

Środki czyszczące, detergenty, wybielacze, płyny do mycia naczyń i podłóg mogą być bardzo niebezpieczne dla kotów. Ich spożycie lub kontakt może powodować podrażnienia, oparzenia lub zatrucia, co w skrajnym scenariuszu skończy się śmiercią pupila.

Leki

Kot absolutnie nie powinien mieć dostępu do leków dla ludzi, które mogą mieć na niego toksyczny wpływ. Dotyczy to przede wszystkim środków przeciwbólowych i leków nasennych, które należy przechowywać poza zasięgiem kota.

Drobne przedmioty

Małe przedmioty, takie jak guziki, gumki, szpilki, monety, zabawki dziecięce czy nici, mogą być potencjalnie niebezpieczne dla kota z uwagi na ryzyko zadławienia.

Kable i przewody

Koty, zwłaszcza młode, lubią gryźć kable elektryczne, co może prowadzić do porażenia prądem lub pożaru. Stąd ważne jest, aby w miarę możliwości schować kable przed dostępem kota lub poprowadzić je w specjalnych osłonkach.

Otwarte okna i balkon

Koty mogą łatwo wypaść z otwartych okien lub balkonów, zwłaszcza jeśli zobaczą coś interesującego na zewnątrz. Tutaj należy zapomnieć o popularnym powiedzeniu, że kot zawsze spada na cztery łapy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie