Jak zmierzyć kotu temperaturę?

Antoni Kwapisz
23.03.2017

Koty domowe nie są szczególnie chorowite, ale oczywiście może się zdarzyć, że pupil nagle poczuje się gorzej. Pierwsze podejrzenie powinno paść na przeziębienie, szczególnie jeśli panuje sezon grypowy. Aby mieć pewność, że kotu naprawdę coś dolega, warto mu najpierw zmierzyć temperaturę. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik.

Ostrożnie i przy użyciu odpowiedniego sprzętu

Najlepszy dla kota jest termometr elektroniczny – warto wybrać taki, który oferuje możliwie najkrótszy czas pomiaru (są modele, które podają wynik już po kilkunastu sekundach). Termometr powinien być zaopatrzony w elastyczną, miękką końcówkę, która nie podrażni kociego odbytu.

Pamiętaj!

Nigdy nie mierz kotu temperatury termometrem rtęciowym. Zwierzę może się przestraszyć i zbić termometr, co będzie dla niego bardzo niebezpieczne. W dodatku czas pomiaru jest zbyt długi.

Temperaturę należy mierzyć w obecności drugiego właściciela, który będzie uspokajać pupila i odwracać jego uwagę od czynności „z tyłu”. W tym czasie pierwsza osoba nawilża końcówkę termometru wazeliną i ostrożnie wsuwa w koci odbyt na głębokość około 2 centymetrów. Cała procedura nie jest trudna.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przede wszystkim należy zadbać o komfort kota i jego bezpieczeństwo. Uzyskany wynik pozwoli określić, czy pupilowi rzeczywiście coś dolega. Jeśli kot ma gorączkę (u kota jest to powyżej 39,5 stopnia Celsjusza, a u małych kociąt powyżej 37 stopni Celsjusza), należy udać się z nim do weterynarza.

Ważne!

Absolutnie nie wolno podawać kotu żadnych leków na zbicie gorączki. Te przeznaczone dla ludzi mogą być dla zwierzęcia śmiertelnie niebezpieczne.

Co wskazuje na to, że kot może mieć gorączkę?

Objawami są wszelkie nietypowe dla pupila zachowania. Jeśli kot na co dzień jest łakomczuchem, a nagle z dnia na dzień przestał wykazywać zainteresowanie jedzeniem, coś na pewno jest na rzeczy. Symptomem jest także to, że kot nagle stał się osowiały, stracił ochotę do zabawy, chowa się w kącie i nie pozwala się dotknąć.

Oczywiście w przypadku wysokiej temperatury właściciel wyczuje to gołą dłonią – ciało kota będzie po prostu znacznie cieplejsze. Niepokoić powinny również wszelkie wypływy z nosa i oczu, kaszel, ciężkie oddychanie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zmierzyć kotu temperaturę i podzielić się wynikiem z weterynarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie