Kociak, kot czy kocisko? Kota w jakim wieku warto przygarnąć pod swój dach?

Ten problem w zasadzie dotyczy każdego udomowionego zwierzaka, ale faktycznie, w przypadku kotów tej analizie należy poświęcić wyjątkowo dużo czasu. Mały kociak, dorosły kot lub koci staruszek będą bowiem zupełnie inaczej się adaptować w ludzkim środowisku i należy wziąć to pod uwagę w zależności od naszych oczekiwań. Kto powinien zdecydować się na przygarnięcie kociaka, kto dorosłego kota, a kto sędziwego zwierzaka? Przeczytajcie nasz poradnik.

Mały kociak – idealny dla rodziny

Przygarnięcie małego kotka jest oczywiście najbardziej korzystne z punktu widzenia interesu naszej rodziny. Możemy go od wczesnych momentów jego życia nauczyć zasad panujących w domu, obserwować, jak się rozwija, przyzwyczaić go bardzo szybko do domowników, szczególnie dzieci. Jeśli w rodzinie są te ostatnie, wówczas kupno czy przygarnięcie kociaka jest bardzo uzasadnione. Nie ryzykujemy np. sytuacji, w której dorosły kot nie akceptuje dzieci (co się rzecz jasna zdarza).

Pamiętajmy, że kociak powinien być odebrany matce najwcześniej po skończeniu 10-12 tygodnia życia. W tym czasie kotka uczy malucha czystości, przyzwyczaja go do różnych niespodzianek, przekazuje mu typowo kocie zachowania. Kociaki odebrane od matki zbyt wcześnie są później bardzo często lękliwe.

Dorosły kot – pewne ryzyko chyba, że go znamy

Z dorosłymi kotami jest dokładnie tak samo, jak z ludźmi – nigdy nie jesteśmy w stanie do końca poznać ich natury. Dlatego decydując się przygarnąć pod swój dach dorosłego osobnika ryzykujemy, że sprawi nam on sporo problemów wynikających po prostu z jego przyzwyczajeń. Koty bardzo źle poddają się tresurze, uczą się tylko wtedy, gdy mają na to ochotę. Jakiekolwiek próby zmuszania ich do wykonywania konkretnych czynności praktycznie zawsze kończą się niepowodzeniem.

Z drugiej jednak strony ciekawym pomysłem może być przygarnięcie dorosłego kota, o którym mamy jakąkolwiek wiedzę. Często pracownicy np. schroniska czy hodowli powiedzą nam, że kot chociażby nie toleruje dzieci lub jest lękliwy. Wówczas będziemy mogli szybko ocenić, czy jego obecność w naszym domu będzie źródłem problemów.

Bardzo uważajmy z przygarnianiem dorosłych, bezdomnych kotów. Zwykle są one nieufne, co może rodzić w nich agresję. Nie znamy ich przeszłości, nie wiemy, jak były traktowane, dlatego podjęcie takiej decyzji radzimy poprzedzić naprawdę solidną analizą.

Stary kot – dobry wybór dla samotnych

Starego kota, czyli takiego, który skończył już 12-15 lat, będzie bardzo ciężko nauczyć czegokolwiek nowego. Dlatego na jego przygarnięcie powinny się zdecydować wyłącznie te osoby, którym zależy jedynie na towarzystwie żywego zwierzaka. Nie oczekują od niego fenomenalnego posłuszeństwa, nie chcą, aby zabawiał gości itd. Po prostu ma być obok nas. Taki kot sprawdzi się w domu osób żyjących samotnie lub niemających dzieci.

Wzięcie pod swój dach starego kota powinny rozważyć osoby w podeszłym wieku. Pamiętajmy, że dobrze pielęgnowany zwierzak może dożyć nawet do 20 lat, dlatego człowiek np. 80-letni nie powinien decydować się na kupno czy przygarnięcie małego kotka – ryzykuje, że zwierzę po jego śmierci skończy na ulicy. Co innego koci staruszek – on będzie bardzo wiernym towarzyszem tych ostatnich lat. Zarówno jego, jak i jego właściciela.

 

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie