Jak oduczyć kota gryzienia pana? Kilka praktycznych rad

Koty po to mają zęby, aby z nich korzystać. Niestety, czasami zdarza się im przekroczyć granicę zabawy, co właścicielowi przynosi pamiątkę w postaci bolesnych śladów na skórze. Gdy kot zaczyna gryźć bez opamiętania, w dodatku robi to często, pora zareagować i po prostu go tego oduczyć. Jest to bardzo ważne, bo zbyt późne zabranie się do działania może spowodować, że wychowamy sobie domowego terrorystę. Mamy dla Was kilka praktycznych rad i podpowiadamy, jak oduczyć kota gryzienia.

Jak reagować na gryzienie?

Koty, szczególnie małe, bardzo często próbują podgryzać swojego właściciela. Czasami robią to po to, aby zwrócić na siebie uwagę, ale najczęściej wynika to po prostu z zapalczywego skupienia na zabawie. Nie możemy pupilowi na to pozwalać, bo jest to nie tylko bolesne, ale też na dłuższą metę groźne. Łatwo sobie wyobrazić, jak rozległe rany kocie zęby mogą spowodować na ciele dziecka.

Jeśli w trakcie zabawy czujemy, że kot zbyt mocno gryzie naszą dłoń, absolutnie jej nie odsuwajmy. Zadziała wtedy koci instynkt, który nakaże mu jeszcze silniejsze zaciśnięcie szczęki (w naturze kot odbiera to jako próbę wyrwania mu się zdobyczy). Lepiej jest natomiast delikatnie wepchnąć dłoń do paszczy – wówczas niemal na pewno zwolni on uścisk.

Jeśli to nie pomaga, pora na bardziej zdecydowane działanie, które zaprocentuje w przyszłości. Kot zawsze robi to, co mu się opłaca. Dlatego w sytuacji, gdy zaczyna bez opamiętania gryźć dłoń właściciela, można na niego fuknąć lub spryskać mu pysk wodą z domowego rozpylacza (takiego do kwiatów). Zwierzak się przestraszy, pewnie ucieknie, ale wyniesie z tego ważną naukę. Gryzienie właściciela zacznie mu się kojarzyć z karą i utratą przywilejów, a na to koci mądrala na pewno nie będzie chciał sobie pozwolić.

Dobrym sposobem może być także odwrócenie uwagi kota od naszej dłoni. Jeśli jego charakter nakazuje mu wręcz gryzienie czegoś podczas zabawy, to spróbujmy dać mu wtedy np. piłkę czy inny przedmiot, na którym będzie mógł się wyżyć.

Najważniejsza jest konsekwencja

Właściciel nie może dopuszczać do sytuacji, w której kot nie rozumie, czego się od niego wymaga. Będzie tak, jeśli raz pozwolimy mu się gryźć, a innym razem będziemy to piętnować. Pupil otrzyma sprzeczne komunikaty i na pewno niczego się nie nauczy. W domu musi obowiązywać prosta zasada: nie gryziemy ani właściciela, ani innych domowników. Koniec i kropka.

Absolutnie niedopuszczalne jest natomiast fizyczne karanie kota za gryzienie, czy za jakiekolwiek inne przewinienie. Zwierząt nie wolno bić, bo to przynosi odwrotny skutek. Kot może stać się agresywny, nieufny i stracić więź ze swoim oprawcą – tak przynajmniej będzie nas odbierać. To bardzo pamiętliwe zwierzę, dlatego jakakolwiek przemoc wobec kota jest zabroniona.

Warto również zwrócić uwagę na to, jak nasz kot zachowuje się przed samym gryzieniem. Jeśli marszczy pysk, pokłada uszy, prycha, uderza ogonem, to jest to znak, że przyjmuje postawę agresywną. Jej konsekwencją będzie właśnie gryzienie. Wówczas od razu reagujmy.

Ważne jest także to, abyśmy możliwie często nagradzali kota za dobre zachowanie. Gdy po otrzymaniu jasnego komunikatu odstąpi od gryzienia, dajmy mu coś dobrego do zjedzenia. W ten sposób szybko się nauczy, że właściciel pochwala wyłącznie jego przyjazne nastawienie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie