Drapak dla kota – do czego służy i czy jest potrzebny?

Dlaczego koty drapią i potrzebują drapaka?

Drapanie to naturalny koci instynkt. Jest to fakt, o którym wszyscy wiedzą, nawet jeśli sami z kotem nie mieszkają. Ale dlaczego koty w ogóle potrzebują drapaka i jak model wybrać?

Na te pytania chcemy odpowiedzieć w poniższym tekście. Wskazówki w tym artykule dotyczą także dużych kotów, takich jak Maine Coon. Dla dużych ras kotów istnieją jednak odpowiednio większe drapaki, które spełniają wymagania tych zwierząt.

Nie da się odzwyczaić kota od drapania. Jest to jeden z instynktów zwierzęcych, które posiadają już jako małe kocięta.

Koty potrzebują pazurów przede wszystkim do wspinania się, polowania i możliwości obrony, dlatego naturalnie odrastają, gdy są starte. W przypadku kotów wolnożyjących lub wychodzących zapewnienie odpowiedniego przedmiotu do drapania nie jest tak istotne, ponieważ one same znajdą sobie odpowiedni sposób na naostrzenie pazurów w naturalnym środowisku. Dodatkowo koty wychodzące mają znacznie więcej ruchu w ciągu dnia niż koty domowe. Przebywając więcej w naturalnym środowisku, mają możliwość trenowania swoich mięśni i stawów dzięki częstym polowaniom i wspinaczkom. Koty domowe takich możliwości  nie mają, dlatego konieczne jest zapewnienie im alternatywnych warunków do zaspokojenia naturalnych instynktów, w tym drapania. Koty domowe mają niewiele możliwości wspinaczki i nie muszą polować na wolności, dlatego ich pazury rosną szybciej, niż się zużywają.

Pazury kota składają się z kilku warstw. Jeśli górna warstwa jest zużyta, pazur jest tępy. Przez celowe drapanie następnie uwalniana jest nowa warstwa. Drapak pomaga zatem ostrzyć i zużywać pazury.

Wielu właścicieli kotów nie wie, że drapanie służy również do oznaczania własnego terytorium. Podobnie jak psy znaczą swoje terytoria moczem, koty zostawiają podczas drapania zapachy, które mają pokazać ich rówieśnikom, kto tutaj rządzi. Jest to możliwe, dzięki gruczołom umieszczonym właśnie w okolicy poduszek. Na terenie, który pachnie własnymi markerami zapachowymi, koty czują się szczególnie bezpiecznie. Z tego względu każdy kot, który nie jest kotem wolno żyjącym, potrzebuje drapaka. Jeśli nie zdecydujesz się na jego zakup, kot wybierze odpowiedni dla siebie mebel (lub tapetę) i to właśnie jego użyje do drapania.

Jaki powinien być idealny drapak?

Wybór drapaków na rynku jest bardzo szeroki. Dostępne są bardzo tanie, ale także ekskluzywne i rozbudowane wersje. Aby znaleźć idealny drapak dla zwierzaka, musi on zaspokoić potrzeby kota, ale jednocześnie odpowiadać potrzebom właściciela.

Na pewno musi być stabilny. Nie ma nic gorszego od drapaka, który będzie się przewracał. Zwykle koty nie wspinają się powoli po stelażu, lecz wbiegają na niego z impetem, niekiedy skaczą. Z tego względu drapak musi pewnie stać na ziemi. A najlepiej, kiedy jest na stale przymocowany do sufitu lub ściany. Wtedy nie ma ryzyka, że się przewróci. Należy mieć na uwadze fakt, że koty to bardzo delikatne zwierzęta, a wiele z nich jest płochliwymi osobnikami. Jeśli raz drapak przewróci się razem z kotem, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że zwierzak zrazi się do niego i już nie będzie chciał z niego korzystać. Dlatego niezależnie od tego, jaki drapak zostanie zakupiony, warto dodatkowo przymocować go do ściany lub sufitu. Niektóre modele mają przewidzianą taką możliwość i wystarczy już tylko odpowiednio taki drapak w domu zamontować.

Uwaga! Po montażu drapaka należy sprawdzić, czy przypadkiem nie wystają z niego gwoździe lub inne ostre elementy. Niestety kot podczas niekontrolowanej zabawy może łatwo uszkodzić się o takie elementy i przez to zrazić się do całej konstrukcji.

Koty na ogół lubią wysokie słupki, które mogą nie tylko drapać, ale po których mogą się także wspinać. Preferują drapaki, które oferują więcej miejsca do szaleństw niż na przytulanki. Jedna budka dla kota w zupełności wystarczy.

Drapak powinien mieć szorstką powierzchnię wykonaną z liny sizalowej, która zaczyna się jak najbliżej podłogi, aby kot mógł ją wygodnie i do woli drapać. Ale istnieją również alternatywy dla popularnego włókna roślinnego: naturalne drewno lub hiacynt wodny. Są to materiały, które nadają się również do drapaków, a przy okazji są przyjazne dla środowiska. Słupek, który drapie kot, musi być wystarczająco wysoki. Koty lubią rozciągać się podczas drapania i są wtedy dużo większe, niż nam się wydaje. Upewnij się, że dolny słupek ma co najmniej 80, a jeszcze lepiej 100 centymetrów wysokości.

Ważne jest również, aby drapak był stabilny. W przypadku starszych lub tanich konstrukcji drapak może się kołysać, zwłaszcza podczas kociej sprzeczki, gonitwy lub zabawy. Nieoczekiwane kołysanie może wywołać niepokój u zwierząt, co zmniejsza ich uczucie bezpieczeństwa. Dobry drapak dla kota nie marnuje miejsca na górze. Powyżej pierwszego metra, na którym kot może drapać i wspinać się, komfort może zapewnić miejsce do leżenia, platforma widokowa lub przytulna budka.

Zapewnienie kotu miejsca do odpoczynku wysoko nad ziemią jest mu bardzo potrzebne. Koty mają w naturze obserwowanie otoczenia, a wiadomo, że najskuteczniej jest obserwować z wysokości. Daje to znacznie lepszą perspektywę i szerszy zasięg. W ciągu doby koty śpią około 16 godzin, dlatego tak ważne jest, by zapewnić mu ciche i spokojne miejsce do wypoczynku. Platforma na szczycie drapaka lub umieszczona wysoko budka z pewnością przypadnie mu do gustu i stanie się ulubionym miejscem drzemek. Z kociego punktu widzenia doskonałą sprawą jest możliwość obserwacji otoczenia przed zaśnięciem i tuż po przebudzeniu.

Najlepszym wyborem jest drapak, który sięga od podłogi do sufitu, do którego jest również przymocowany. Takie rozwiązanie gwarantuje stabilność, a im dłuższy słupek do drapania, tym wyżej zwierzak może się wspinać i uwalniać swoją energię.

Jeśli jesteś w stanie wydać parę złotych więcej, powinieneś również rozważyć zakup drapaka ze zdejmowanymi poduszkami i wymiennym obiciem, ponieważ możesz je od czasu do czasu wyprać.

Drapak dla kociątka oraz dla seniora powinien być dobrany szczególnie uważnie i spełniać dodatkowe wymagania.

Idealny drapak dla starszych kotów powinien być wyposażony w schodki lub szczeble, żeby kot nie musiał na niego wskakiwać, tylko mógł się wygodnie wspiąć. Dzięki temu będzie miał możliwość przebywania wysoko, dokładnie tak jak lubi bez konieczności obciążania stawów. Dobrze, jeśli różnice pomiędzy pojedynczymi stopniami nie będą zbyt duże, żeby kot mógł wygodnie po nich chodzić.

Kwestia specjalnego drapaka dla małych kotów jest sporna. Jedni twierdzą, że mały kot może korzystać z drapaka standardowych rozmiarów. Inni zaś, że powinien mieć model dostosowany do swoich potrzeb i możliwości. Z pewnością już małe koty potrafią całkiem dobrze skakać i wspinać się, ponieważ mają to w naturze. O ile drapak może być sporych rozmiarów, to jednak należy zwrócić uwagę, by poszczególne szczeble i platformy znajdowały się w miarę blisko siebie, by kotek nie miał problemu z przeskoczeniem z jednego poziomu na drugi. Najlepiej, by kilkutygodniowy kotek miał mniejszy drapak, po którym będzie mógł poruszać się bez problemu. To z pewnością zachęci go do korzystania z tego akcesorium i pomoże w przełamywaniu swojej niepewności. W przypadku kociątek warto wybrać taki model, który ma przyczepione zabawki. To sprawi, że kocie będzie chętniej przebywało w jego pobliżu i korzystanie z niego wejdzie mu w nawyk. Jeśli drapak już został zakupiony lub wybrany nie ma zamontowanych zabawek, można je przyczepić samodzielnie w domu. Należy jednak pamiętać, by elementy luźno zwisające np. w postaci taśm nie były zbyt długie, bo może to grozić zaplątaniem się kota w nie i ryzyko uduszenia.

Wybór drapaków dla kota jest ogromny, dlatego dokonanie wyboru jest nieco utrudnione.

Jaki drapak wybrać?

Drapak sizalowy czy drapak z naturalnego drewna? Wolnostojący czy z mocowaniem do ściany lub sufitu? Nie możemy jednoznacznie polecić jednego, ponieważ każdy z nich ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od potrzeb Twojego pupila.

Rozglądając się po sklepach zoologicznych, możemy stwierdzić, że najbardziej popularne są drapaki sizalowe. Ich warianty dostępne są w różnych kategoriach cenowych. Jego największą zaletą jest duży wybór modeli i kolorów. Termin „drapak sizalowy” nie jest do końca poprawny, ponieważ inne modele, opisane poniżej, są także tu i ówdzie pokryte sizalem. Jednak w przeciwieństwie do drapaka z naturalnego lub litego drewna, mają tylko twarde tekturowe rurki pod sizalem. Te są dokręcane i montowane za pomocą gwintowanych śrub.

I tutaj mamy już pierwszą wadę, ponieważ materiał i łączniki nie są tak mocne i wytrzymałe, jak w przypadku drapaka z naturalnego drewna. Z tego względu w przypadku dużych kotów należy dokładnie sprawdzić jakość danego drapaka przed zakupem. Porównując ceny drapaków sizalowych z innymi, możemy śmiało stwierdzić, że należą do najtańszych.

Drugą ciekawą opcją jest drapak z naturalnego drewna. Drapak wykonany z naturalnego drewna jest nieco droższy niż drapak wykonany z sizalu. Miejsca do leżenia, domki i akcesoria są zwykle w całości wykonane z cennego drewna. Ma to kilka zalet: drapak jest bardziej wytrzymały. Środek ciężkości znajduje się pośrodku, co sprawia, że nie przewróci się tak szybko. Podstawowym materiałem, z którego wykonany został drapak jest drewno, co sprawia, że konstrukcja jest dość ciężka i wymaga bardziej solidnego mocowania. Ogólnie mówiąc po drapaku z naturalnego drewna, można oczekiwać lepszego i bardziej solidnego wykonania.

Kolejną opcją jest drapak typu Banana Leaf. Jest to model, który jest ręcznie tkany z liści banana lub hiacyntu wodnego. Najczęściej jego słupki wykonane są z naturalnego drewna lub twardego kartonu owiniętego sizalem. Tkane z liści bananowca domki, miejsca do leżenia i wszelkie akcesoria dla kotów mają absolutnie elegancki wygląd, a ponieważ są to niepoddane obróbce naturalne materiały, Twój pupil będzie mógł je również gryźć. Powierzchnia jest oczywiście idealna do ostrzenia pazurów. Wersja Banana Leaf jest wersją nieco droższą.

Najbardziej ekologicznym i tanim rodzajem jest drapak kartonowy. Pozwala nie tylko na drapanie, ale również na gryzienie. Kot w ten sposób może tekturę gryźć, czyszcząc zęby i masując dziąsła. Drapaki tekturowe są również uwielbiane przez koty z tego względu, że zapewniają dodatkowe ciepło, więc mogą zostać potraktowane jako legowisko.

Od kiedy zapewnić kotu dostęp do drapaka?

Najlepiej od samego początku. Drapak powinien stanowić podstawową wyprawkę dla kota i znaleźć się w domu czy mieszkaniu jeszcze przed przybyciem pupila. Warto wstawić drapak do mieszkania co najmniej na kilka dni przed przybyciem do domu zwierzaka, ponieważ wtedy przedmiot nabierze zapachu mieszkania i nie będzie stanowił dodatkowego źródła stresu. Drapak powinien być w domu od początku razem z kotem, ponieważ odruch drapania jest potrzebą instynktowną i jeśli zwierzak nie będzie miał zapewnionego odpowiedniego miejsca do zaspokajania tej potrzeby szybko znajdzie sobie inne miejsce np. meble i ich drapanie może szybko wejść mu w nawyk.

A co w przypadku gdy kot nadal woli drapać meble?

W takiej sytuacji należy spróbować zachęcić kota do drapaka. Najskuteczniej działa wtedy kocimiętka. Koty uwielbiają jej zapach, ponieważ sprawia, że czują się szczęśliwe. Wystarczy spryskać drapak kocimiętką. Taka zachęta powinna szybko przynieść oczekiwany rezultat. Jeśli pomimo tego, kociak w dalszym ciągu zdaje się nie zauważać drapaka, należy skonsultować ten problem z behawiorystą. Przyczyna takiego zachowania może leżeć w stanie zdrowia pupila. Niewykluczone, że poprzez nieodpowiednie zachowanie, czyli poprzez drapanie mebli, kot stara się zakomunikować właścicielowi, że coś mu dolega. Przyczyną drapania mebli może być również stres i zaburzenia na tle nerwowym. Może również zdarzyć się tak, że kupiony drapak nie został dobrany do potrzeb kota. Niewykluczone, że jest za niski lub został wykonany z materiału, który nie spodobał się zwierzęciu. Należy pamiętać o tym, że wbrew powszechnemu przekonaniu, koty nie są z natury złośliwe. Jeśli zachowują się niestosowanie to tylko dlatego, że coś jest nie tak z nimi lub w ich otoczeniu. Najczęściej przyczyna leży w poczuciu bezpieczeństwa lub w złym stanie zdrowia.

Przed zakupem drapaka, warto zastanowić się czy kot będzie wychodzący, czy domowy. Poza tym, czy z drapaka będzie korzystał tylko jeden zwierzak, czy kilka. Jeśli kilka to wybrany model powinien być znacznie większy, żeby każdy kot mógł sobie znaleźć kawałek tylko dla siebie. Należy również uwzględnić wagę i wielkość zwierzaka. Im rasa większa i cięższa, tym większy i bardziej stabilny drapak powinna mieć. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę ilość miejsca, jaką dysponuje właściciel na ustawienie drapaka. W najgorszym wypadku pupil będzie musiał zadowolić się nieco mniejszym rozmiarem czy chociażby słupkiem do drapania, ale lepsze takie rozwiązanie niż rezygnacja z zakupu. Jeśli właściciel dysponuje dużą przestrzenią w domu, może zakupić dla jednego kota więcej drapaków. Wtedy z pewnością pupil wybierze jeden, z którego będzie korzystał najchętniej. Jedno jest pewne. Każdy kot potrzebuje swojego drapaka, by mógł żyć w zgodzie z własnym naturalnym instynktem drapania, bez szkody dla właściciela.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie