Koszty związane z kotem

Chcielibyśmy powiększyć liczbę domowników o nowego pupila? To ważny krok, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdźmy, na jakie wydatki musimy się przygotować. Jakie są koszty związane z kotem i jego utrzymaniem? Sprawdźmy.

Wybór kota

Na początku warto się zastanowić czy chcemy przygarnąć kota ze schroniska, czy wolimy kupić kota rasowego z hodowli. Jeśli zdecydujemy się na kota ze schroniska, prawdopodobnie będziemy musieli zapłacić symboliczną kwotę na pupila. Opiekunowie zwierząt dzięki temu mogą zakupić karmę dla swoich podopiecznych lub inne potrzebne artykuły. Kot rasowy wiąże się ze znacznie większymi wydatkami. Jego cena zależy przede wszystkim od wybranej przez nas rasy i może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Kocie akcesoria

Jeśli mamy już wybranego kotka, trzeba kupić kilka podstawowych akcesoriów, bez których ciężko będzie zapewnić naszemu nowemu przyjacielowi dogodne warunki. Absolutną podstawą jest toaleta. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kuwet: metalowe, plastikowe lub wysokimi progami, zadaszone lub otwarte, z filtrem lub bez. Najtańsze kosztują od 15 do 50 złotych. Kuwetę powinniśmy dopasować do rozmiaru dorosłego kota, żeby komfortowo mógł z niej korzystać. Im kuweta jest bardziej rozbudowana, tym cena jest wyższa. Warto wybrać model, który jest z drzwiczkami, dzięki którym kot będzie miał więcej prywatności. Nie warto oszczędzać na kuwecie – gdy dobrze ją dobierzemy, kociak szybko się z nią oswoi, co zaoszczędzi nam przykrych niespodzianek w naszym domu. Kuweta oczywiście musi być wypełniona, a wiec kolejną istotną rzeczą jest żwirek. Najtańszym typem wypełnienia kuwety są granulki bentonitowe zbrylające – za 10 litrów takiego produktu zapłacimy około 20 zł. Nieco droższa jest ściółka drzewna, bo za 10 litrów żwirku drewnianego zapłacimy około 30 zł.

Miejsce do odpoczynku

Koty znaczną cześć dnia przesypiają, dlatego warto zorganizować naszemu pupilowi stałe miejsce do odpoczynku. Najtańsze posłanie dla kota to mały i miękki materacyk. Zapłacimy za niego ok. 20 zł, choć są i takie, które kosztują ponad 100 zł. W podobnej cenie możemy nabyć miękką kocią kanapę. Coraz bardziej popularne są kosze wiklinowe, których cena wynosi również w granicach 100zł. Możemy również zakupić rozbudowany drapak, który będzie posiadał miejsce do spania. Koty lubią przebywać na wysokości, dlatego taki gadżet będzie cieszył się zainteresowaniem naszego pupila, który przy okazji będzie miał miejsce do drapania pazurkami.

Wyżywienie i pielęgnacja

Największym stałym wydatkiem będzie oczywiście koszt pokarmu. Koszty mogą być bardzo różne, w zależności od typu wybieranych produktów i ich marki. Za 4 kg karmy polecanej przez hodowców i lekarzy weterynarii zapłacimy ok. 90 zł. Warto jednak urozmaicać kocie posiłki i przynajmniej raz na jakiś czas podawać pupilowi wilgotną karmę. Jeśli mamy kota rasowego z długą sierścią, konieczne będą kosmetyki do jej pielęgnacji. Wybierając kota sfinksa, czyli nagiego kota bez sierści, obowiązkowo musimy zaopatrzyć się z specjalne środki do kąpieli czy kremy z filtrem, które ochronią skórę kota przed słońcem.

Kocia hodowla

Marzymy o hodowli kotów? Nic nie stoi na przeszkodzie, by zgłosić się do związku felinologicznego, czyli organizacji zrzeszającej hodowców kotów rasowych. W przypadku założenia takiej hodowli największym wydatkiem będzie kupno rasowego kota. W zależności od wybranej rasy, koszty będą różne. Niebieski syberyjski kociak kosztuje około 2500zł, a przedstawiciel rasy Maine Coon nawet 6000zł. Dodatkowym wydatkiem jest opłata wpisowego i wydanie rodowodu. Do tego dochodzą koszty pielęgnacji – szampony, odżywki, a nawet koci fryzjer. Wystawy to też podróże, ponieważ są one organizowane w różnych miastach nie tylko w kraju, ale też za granicą. Te wszystkie wydatki są duże i czasami mogą nas zaskoczyć, a w takiej sytuacji z pomocą może przyjść szybka pożyczka, np. w firmie Profi Credit - www.proficredit.pl. Często może być spłacana w ratach, dzięki czemu nie musi być dla nas dużym obciążeniem. Szybka pożyczka to wygodne rozwiązanie, ale pamiętajmy, że musi zostać uregulowane terminowo.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie