Gdy masz w domu kota-alergika...

Dużo mówi się o ludzkiej alergii na kota (co jest oczywiście daleko idącym uproszczeniem), ale rzadko wspomina się, że mruczki także mogą cierpieć z powodu alergii. U niektórych kotów przybiera ona bardzo ostry przebieg, a jej objawy są niejednoznaczne i mogą wskazywać na wiele innych chorób. Nic dziwnego, że właściciele czują się zdezorientowani i uporczywie szukają wszelkich informacji na temat opieki nad kotem-alergikiem. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, przeczytaj nasz artykuł – przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad.

Najczęstsze przyczyny alergii u kotów

Weterynarze podkreślają, że koty są wyjątkowo podatne na różnego rodzaju alergie. Nie u wszystkich osobników objawy są na tyle nasilone, aby mogły zostać łatwo zauważone przez właściciela. Jednak w cięższych przypadkach alergia prowadzi do rozległych zmian skórnych – koty mają bowiem naturalne predyspozycje do atopii.

U kotów najczęściej obserwuje się 4 rodzaje alergii:

  • Alergię na jad pchli
  • Alergię pokarmową – wszelkie produkty pokarmowe, w tym wołowina, drób, ryby, mleko
  • Alergię wziewną – roztocza, pyłki
  • Alergię kontaktową – uczulają przede wszystkim tworzywa sztuczne, np. obroża czy legowisko

Spośród tych czynników alergicznych szczególnie dokuczliwa dla kota i właściciela jest alergia pokarmowa. Trudno się ją leczy, a po ustaleniu dokładnego alergenu konieczne jest zachowanie restrykcyjnej diety, wykluczającej spożywanie czynnika uczulającego.

Warto wiedzieć

Podejrzewa się, że bardziej narażone na alergię pokarmową są koty karmione gotowymi karmami z puszki – zawierają one bowiem konserwanty, które mogą wywoływać reakcje uczuleniowe.

Typowe objawy alergii u kota

Jak już wspomnieliśmy koty mają tendencję do atopii, dlatego zdecydowanie najczęstszym objawem alergii są pojawiające się zmiany skórne. Jeśli kot nagle zaczyna tracić sierść, pojawiają się w niej wyłysiałe miejsca, które zwierzak uporczywie drapie, z czasem tworzą się też rozległe rany i wysypki, to można zdecydowanie podejrzewać, że mamy do czynienia z alergią. Należy wówczas udać się do weterynarza, który wykluczy występowanie innych chorób, np. świerzbu.

Życie z kotem-alergikiem

Na pewno nie jest łatwe, ale przy odrobinie dyscypliny i po wprowadzeniu w domu jasnych zasad, można sobie z tym problemem spokojnie poradzić. Podstawę stanowi odpowiednia dieta, która ma za zadanie ustalenie alergenu. Robi się to metodą eliminacyjną, polegającą na podawaniu karmy mono białkowej. Po przejściu tego etapu (uwaga, kot będzie marudzić!) później będzie już łatwiej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie