Posiadanie kota to nie tylko przyjemności, ale też przykre obowiązki. Do tych najbardziej nielubianych zaliczymy czyszczenie kuwety, czego elementem jest usunięcie zużytego żwirku. Wielu początkujących właścicieli nie wie, co z nim zrobić i gdzie go wyrzucić. Po garść wskazówek zajrzyj do naszego artykułu.
Zużytego żwirku nie powinno się wyrzucać do toalety – i to nawet jeśli żwirek jest biodegradowalny. Ten produkt po zbryleniu może zatkać rury kanalizacyjne, dlatego radzimy tego unikać.
Najlepszym sposobem na pozbycie się żwirku kota jest wsypanie go do plastikowego worka na odpady, szczelne zamknięcie i wyrzucenie do pojemnika na odpady komunalne.
Jeśli mieszkasz w domku z ogrodem i masz własny kompostownik, to jak najbardziej możesz się zdecydować na kompostowanie żwirku, oczywiście tylko tego biodegradowalnego, na przykład na bazie drewna czy kukurydzy.
Jeśli żwirek nie jest mocno zanieczyszczony, to można nawet pomyśleć o wysypywaniu go bezpośrednio pod rośliny ozdobne, zwłaszcza te preferujące środowisko kwaśne.
Na koniec jeszcze jedna wskazówka: możesz łatwo ograniczyć częstotliwość wymiany żwirku, jeśli zastosujesz podkład wielokrotnego użytku, który świetnie absorbuje wilgoć i neutralizuje przykre zapachy z kuwety.