Jak humanitarnie odgonić koty od swojego ogrodu?

Mariusz Siwko
04.04.2024

Twój ogród jest ulubionym miejscem schadzek lokalnych kotów? To zrozumiałe, że zaczęło Cię to irytować. Koty mogą niszczyć rośliny, brudzić elewację budynku, hałasować i rozsypywać korę, dlatego nie dziwi nas, że chcesz się ich pozbyć. Oczywiście zrób to w sposób humanitarny, a kilka skutecznych patentów znajdziesz w naszym poradniku.

Zabezpiecz źródła pożywienia

Upewnij się, że wszystkie odpady są bezpiecznie przechowywane, a jedzenie dla zwierząt domowych nie jest pozostawiane na zewnątrz bez nadzoru. Zamknij kompostownik, staraj się nie wyrzucać resztek mięsa do otwartych pojemników i worków.

Ogranicz dostęp do miejsc schronienia

Zabezpiecz miejsca, które mogą służyć kotom za schronienie, czyli szop, domku narzędziowego, garażu, drewutni czy piwniczek.

Wypuszczaj na ogród psa

Jeśli masz psa, to pozwól mu jak najczęściej przebywać w ogrodzie oraz oznaczyć teren. To powinno skutecznie odstraszyć mruczki i spowodować, że będą omijać Twój dom szerokim łukiem podczas wędrówek po okolicy.

Użyj odstraszaczy

Istnieją bezpieczne dla zwierząt odstraszacze, które mogą pomóc utrzymać koty z dala od Twojego ogrodu. Można tutaj wymienić chociażby rośliny o silnym zapachu (jak znienawidzona przez koty lawenda) lub specjalne urządzenia ultradźwiękowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie