Dlaczego Twój ogród jest „placem zabaw” dla okolicznych kotów?

Mariusz Siwko
08.04.2024

Mieszka w domu z ogrodem i często widujesz w nim obce koty, zarówno bezdomne, jak i dzikie czy wypuszczane przez sąsiadów? To nie jest przypadek. Koty bardzo skrupulatnie wybierają miejsca swojej aktywności i skoro postawiły na Twój ogród, to coś musi je do niego przyciągać. Co? Kilka pomysłów omawiamy w naszym poradniku.

Jedzenie

Koty chętnie bytują w miejscach, w których mogą łatwo znaleźć jedzenie. Jeśli zostawiasz na zewnątrz resztki z kuchni, masz otwarty kompostownik czy wystawiasz miskę ze smakołykami dla swojego kota, to nic dziwnego, że Twój ogród przyciąga okoliczne mruczki niczym magnes.

Bezpieczne schronienie

Koty szukają ciepłych, suchych i bezpiecznych miejsc do schronienia, zwłaszcza w okresie gorszej pogody. Jeśli Twój ogród oferuje takie miejsca, jest przytulny i nie ma w nim naturalnych kocich wrogów, to nic dziwnego, że stał się atrakcyjnym miejscem dla kotów.

Wyznaczone terytorium

Koty są zwierzętami terytorialnymi i mogą odwiedzać Twój ogród, ponieważ uznają go za część swojego „królestwa” lub też leży on szlaku, którym regularnie się poruszają.

Efekt domina

Kolejne koty mogą zorientować się, że Twój ogród jest atrakcyjnym miejscem dla innych osobników i przychodzić do niego np. w celu poszukiwaniu partnerów. Jeśli w okolicy jest dużo bezdomnych kotów, Twoje podwórko może być miejscem spotkań obliczonych na kopulację i rozród.

Brak interwencji

Jeśli w żaden sposób nie reagujesz na fakt, że Twój ogród stał się ulubionym miejscem przebywania okolicznych kotów, to nie dziw się, że mruczki urządziły sobie w nim swoista bazę. Niechciane koty można odstraszać w sposób humanitarny, a najlepsze sposoby zdradzamy w osobnym artykule na naszym portalu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie