Co zrobić, gdy dotkliwie podrapie Cię kot?

Mateusz Nowak
22.04.2024

To może się zdarzyć w trakcie zabawy, ale też przypadkowo lub w wyniku zbyt natarczywego narzucania się mruczkowi. Kocie pazury są bardzo ostre, a spowodowane przez nie zadrapania są bolesne i stosunkowo głębokie. Stąd każdy właściciel mruczka powinien wiedzieć, co zrobić w momencie, gdy zostanie podrapany przez kota. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Zacznij od oczyszczenia rany

Na sam początek przemyj ranę pod bieżącą wodą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Użyj delikatnego mydła antybakteryjnego, aby dokładnie oczyścić miejsce zranienia.

Dezynfekcja

Po umyciu rany zastosuj antyseptyczny środek dezynfekujący, taki jak roztwór jodu, spirytus salicylowy lub inny dostępny preparat, aby zminimalizować ryzyko infekcji.

Zabezpiecz ranę

Jeśli rana jest dość głęboka i krwawi, delikatnie przyciśnij czystą chusteczkę lub gazik, aby zatrzymać krwawienie. Możesz też zastosować standardowy opatrunek z wykorzystaniem plastrów czy bandażu.

Obserwuj ranę i swój stan zdrowia

W ciągu następnych dni obserwuj ranę pod kątem symptomów infekcji, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, bolesność, gorączka czy dziwna wydzielina. Koty mają w swoich pazurach bakterie, które mogą spowodować poważne infekcje u ludzi.

Jeśli natomiast rana jest głęboka, nie przestaje krwawić lub zauważysz jakiekolwiek objawy infekcji, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Może być konieczne zastosowanie antybiotyków w celu zapobiegania lub leczenia infekcji, a nawet środków zapobiegawczych przeciwko wściekliźnie (jeśli doszło do podrapania przez dzikiego, obcego kota).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie