Pojawił się i co dalej? 6 zasad, o których musi pamiętać każdy początkujący właściciel kota

Nadszedł ten dzień, kiedy to po wielu dyskusjach, wątpliwościach i godzinach spędzonych na wertowaniu Internetu, w Waszym domu pojawił się kot. Nie ważne, czy kupiliście go z hodowli czy przygarnęliście ze schroniska – to zawsze jest niezwykle ważne wydarzenie. Jest praktycznie pewne, że Wasze życie się teraz zmieni, w wielu miejscach diametralnie. Aby to wszystko ogarnąć przyda Wam się podstawowa wiedza na temat tego, o czym musi pamiętać każdy początkujący właściciel kota. Przygotowaliśmy zestawienie w 6 najważniejszych punktach.

  1. Odwiedź weterynarza – nawet jeśli kotek był wcześniej pod opieką lekarza, to i tak warto się z nim zgłosić do „swojej” lecznicy dla zwierząt. Weterynarz przeanalizuje książeczkę szczepień i odrobaczeń kota, rozpisze cykl kolejnych wizyt i da nam szereg wskazówek, które pomogą nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
  2. Zabezpiecz balkon i cenne przedmioty – kot w nowym dla siebie środowisku może okazywać bardzo silny stres i np. skakać po meblach, drapać, załatwiać się poza kuwetą, do której nie jest jeszcze przyzwyczajony. To chwila próby dla Waszej przyjaźni. Dlatego wcześniej warto usunąć wszelkie cenne przedmioty z pola widzenia kota i uzbroić się w dużo cierpliwości. Zabezpieczmy też balkon – kot powinien być na niego wypuszczany, ale zadbajmy o to, aby nie miał możliwości z niego zeskoczyć.
  3. Kup dobrą karmę, ale nie przesadzaj z jej ilością – koty mają swoje humory i smaki i nie jest wcale powiedziane, że Twojemu nowemu pupilowi od razu zasmakuje kupiona przez Ciebie karma. Na początku warto wyczuć jego gust, dlatego kup karmę w małych opakowaniach i sprawdź, czy kotu smakuje. Oczywiście wybieraj pokarm wysokiej jakości, z dużą zawartością mięsa (nie „produktów mięsnych”, bo to najgorsze świństwo). Kota nie wolno też przekarmiać, bo to doprowadzi go do otyłości i poważnych chorób.
  4. Zainwestuj w podstawowy zestaw środków pielęgnacyjnych – na przyjęcie kota trzeba być odpowiednio przygotowanym i mieć świadomość, że będzie on wymagał od nas okresowej pielęgnacji. O tym, jakie środki wybrać na początek, pisaliśmy w TYM artykule.
  5. Nie zmuszaj go do niczego! - to bardzo ważna sprawa, o której niestety początkujący właściciele zbyt często zapominają lub wcale nie mają jej świadomości. Kot to indywidualista, który nie poddaje się tresurze, a już na pewno nie w takim stopniu jak pies. Wszystko, czego od niego oczekujemy, musi zostać przez niego zaakceptowane, czyli musimy go do tego zachęcić. Absolutnie niedopuszczalne jest siłowe traktowanie kota, chociażby przytrzymywanie go na kolanach czy wpychanie dziecku w ramiona. Kot zareaguje na to agresją lub ucieczką. Biorąc kota pod swój dach musimy się po prostu liczyć z jego naturą.
  6. Stale poszerzaj swoją wiedzę – doświadczenie w opiece nad kotem przyjdzie oczywiście z czasem, ale wiedza na temat potrzeb Twojego pupila także jest niezbędna. Czytaj, zadawaj pytania weterynarzowi, odwiedzaj wystawy, zapisz się na internetowym forum dla miłośników kotów. Będziesz zdziwiony, jak wiele problemów, które spotykają Ciebie i Twojego kota, towarzyszy tysiącom innych osób.

Najważniejsze jest jednak pozytywne nastawienie i przekonanie, że nasza decyzja o przyjęciu pod swój dach kociego mieszkańca była poprzedzona naprawdę dokładnym zastanowieniem i nie została podjęta pod wpływem emocji. Powodzenia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie