Kot po operacji. Podstawowe obowiązki właściciela

Operacja jest poważnym zabiegiem, który u kotów przeprowadza się z różnych powodów – albo w celu ratowania życia zwierzaka, albo np. uniemożliwienia rozrodu (sterylizacja/kastracja). Niezależnie od tego, dlaczego Twój kot musiał zostać poddany operacji, Twoim obowiązkiem jest umożliwienie mu szybkiego powrotu do zdrowia w domowym zaciszu. Sprawdź, jak stworzyć mruczkowi odpowiednie warunki do rekonwalescencji.

Spokojny kąt

Jeśli kot do tej pory nie miał jednego miejsca, w którym spał, odpoczywał i chował się przed domownikami, to można mu je wyznaczyć we własnym zakresie. Niech to będzie cichy kąt, z dala od domowego harmidru, ciągów komunikacyjnych i przeciągu. Dobrze nadaje się do tego przestrzeń za kanapą w salonie, spiżarnia, zacienione miejsce w kuchni czy w sypialni właścicieli. Ważne jest przy tym to, aby kot miał tam zapewniony święty spokój – należy uczulić dzieci, by nie denerwowały mruczka i nie zaglądały do niego bez powodu.

Kontroluj zachowanie kota

Obowiązkiem właściciela jest regularne sprawdzanie, czy kot nie wylizuje sobie ran. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy mruczkowi nie został założony specjalny kołnierz. Mruczek może instynktownie czuć potrzebę zarówno wylizywania, jak i gryzienia czy drapania rany po operacji, co oczywiście należy mu uniemożliwić.

Łatwy dostęp do kuwety

Bezpośrednio po operacji, w okresie rekonwalescencji, warto zmienić dotychczasowe położenie kuwety. Jeśli kot ma problemy z poruszaniem się, jest bardzo osłabiony, to nie zmuszajmy go do pokonywania całego domu w celu załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Kuwetę należy przestawić możliwie jak najbliżej legowiska, dzięki czemu mruczek będzie mieć do niej łatwy i bezpośredni dostęp.

Stały dostęp do świeżej wody

W okresie rekonwalescencji bardzo ważne jest to, aby kot regularnie uzupełniał wodę w organizmie – nawet jeśli wcześniej różnie z tym u niego bywało. Obowiązkiem właścicieli jest więc zapewnienie mruczkowi stałego dostępu do wody, którą należy często wymieniać na świeżą i chłodną, co powinno zachęcić pupila do picia.

Pamiętajmy również o stosowaniu się do wszystkich zaleceń weterynarza, w tym dotyczących podawania posiłków oraz ich rodzaju.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie