Jak skutecznie pozbyć się pcheł u kota?

Chociaż wydawać by się mogło, iż problem pcheł dotyczy przede wszystkim psów, borykają się z nimi również koty. Ci nieproszeni goście potrafią być niezwykle uciążliwi, dlatego jeśli zauważymy je u naszego pupila, musimy działać. Jak pozbyć się pcheł w skuteczny i bezpieczny sposób?

Pchły u kota – czy jest się czegoś bać?

Pchły to insekty, które nie tylko powodują uciążliwe swędzenie skóry u zwierzęcia, ale również roznoszą choroby zakaźne, a także niektóre rodzaje pasożytów wewnętrznych, w tym jaja tasiemców. Stanowią zatem zagrożenie dla zdrowia kota, przez co należy je zwalczać. Silna inwazja pcheł może doprowadzić nawet do anemii u futrzaka, zwłaszcza jeśli w trakcie ataku jego organizm był osłabiony, na przykład z powodu choroby.

Pozbycie się pcheł u kotów jest niewątpliwie trudniejsze niż w przypadku psów. Czworonogi te bowiem, delikatnie mówiąc, nie przepadają za kąpielami, a dodatkowo ciągle wylizują stosowane na skórę preparaty, co sprawia, że ich działanie jest mniej skuteczne. Nie warto jednak się poddawać. Nasz pupil na pewno nam za to podziękuje.

Środek na pchły – jaki wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, których zadaniem jest usunięcie pcheł u kota. Charakteryzują się one różną skutecznością, stąd też zasadne jest pytanie wielu właścicieli czworonogów: co na pchły dla kota będzie najlepszym rozwiązaniem. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele zależy bowiem od trybu życia kota, a także naszych indywidualnych preferencji. Oto dostępne na rynku możliwości:

  • szampony i pudry – są użyteczne w walce z pchłami u kotów, jednak mają pewne wady. Zalicza się do nich przede wszystkim krótki czas działania. Co więcej, środki tego typu zwykle likwidują jedynie dorosłą postać insektów, a istnieje spore prawdopodobieństwo, że złożyły one już jaja, z których wylęgnie się kolejne pokolenie pcheł.

Ich ograniczona skuteczność wynika również z tego, iż koty mogą je wylizywać w trakcie codziennej toalety. Co więcej, szampony i pudry nie usuwają larw pcheł z otoczenia zwierzaka.

  • obroża przeciwpchelna dla kota – to rozwiązanie, które działa naprawdę długo. Obroża stale uwalnia substancje lecznicze i odstraszające, które „wsiąkają” w ciało kota, dzięki czemu nie może on ich sobie wylizać. Co więcej, gadżet ten usuwa insekty także z otoczenia psa.

Obrożna na pchły dla kota ma jednak pewne wady. Przede wszystkim nie każdy kot będzie ją lubił. Ponadto jest ona skonstruowana w taki sposób, aby w razie potrzeby pupil mógł ją łatwo ściągnąć z karku. Jest to zasadne, gdyż koty to zwierzęta, które wręcz uwielbiają wchodzić w zakamarki, a zbyt obcisła obroża mogłaby stwarzać ryzyko powieszenie się na niej, gdy czworonóg zaczepi o coś. Nie trudno zatem o utratę obroży, zwłaszcza jeżeli nasz kot to żądny przygód obieżyświat,

  • krople na pchły dla kota – to preparaty typu spot-on, występujące pod postacią ampułek. Substancję leczniczą aplikuje się na skórę zwierzęcia, najlepiej w okolicach karku, dzięki czemu kot nie wyliże sobie jej. Krople na pchły charakteryzują się wysoką skutecznością i długotrwałością działania. Co więcej, usuwają insekty także z otoczenia pupila.

Jakie preparaty wybrać na pchły? Sprawdź: https://www.pupilo.pl/wiadomosc/co-kupic-na-pchly-dla-kota-jakie-preparaty-na-insekty-wybrac/3409/

Pamiętajmy jednak, iż nawet najskuteczniejszy środek na pchły nie zadziała, jeśli nie zostanie prawidłowo zaaplikowany. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi zatem, aby zawsze robić to zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania preparatu. Wówczas zyskamy pewność co do skuteczności i bezpieczeństwa produktu.

Jeżeli środki chemiczne nas odstraszają, warto poznać domowe sposoby na pchły u kota. Dobre efekty przynosi kąpiel, jednak dla kota nie zawsze jest ona miłym przeżyciem. Łuskanie insektów zaś to czasochłonna i niehigieniczna metoda. Sięgnąć możemy także po olejek różany lub czosnek i natrzeć nim skórę futrzaka. Pamiętajmy jednak, że kot może nie przepadać za aromatem tych substancji.

Podsumowując, domowe sposoby na pchły u kota charakteryzują się ograniczoną skutecznością i nie zawsze są komfortowe dla zwierzęcia. Warto zatem sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które pozwolą nam w łatwiejszy sposób pozbyć się niechcianych gości.

Informacja prasowa / Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie