Jak przygotować kota do zabiegu?

Mariusz Siwko
19.11.2021

Właściciele kotów doskonale zdają sobie sprawę, iż konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego może dotknąć każdego mruczka. Z reguły wiąże się to z bardzo dużym stresem i wieloma emocjami. Aby jednak zabieg nie stanowił dla kota traumatycznego przeżycia, należy dobrze się do niego przygotować. Jak to zrobić prawidłowo i o czym należy pamiętać?

Pierwszy zabieg kota – to warto wiedzieć

Zabieg chirurgiczny to bardzo stresujące przeżycie z punktu widzenia właściciela, jak i samego kociaka. I choć z biegiem lat mogliśmy obserwować znaczny rozwój weterynarii, poddanie kota narkozie niesie ze sobą ryzyko. Niezależnie od rodzaju zabiegu należy dobrze przygotować mruczka i pamiętać o kilku kluczowych aspektach, co zaś pozwoli wam oszczędzić nerwów. Wizyta w przychodni weterynaryjnej nie powinna czworonogowi kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym czy bolesnym. Wręcz przeciwnie! To tak naprawdę od was zależy, jak mruczek zniesie swój pierwszy zabieg oraz jak będzie zachowywał się tuż po nim. Jak przygotować kota do zabiegu?

Przychodnia weterynaryjna – gdzie szukać?

Niemal na każdym kroku znajdziemy kliniki weterynaryjne, których główną ideą jest niesienie pomocy czworonożnym przyjaciołom. To jednak w przypadku zabiegu chirurgicznego warto zrobić dobrze rozeznanie i wybrać najlepsze rozwiązanie. Wybierzcie zaufaną, a jednocześnie profesjonalną przychodnię weterynaryjną. Tym sposobem zminimalizujecie ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji czy nadmiernego stresu. Specjalista podpowie wam, czego nie może zabraknąć podczas zabiegu i przygotuje mruczka od początku do samego końca. Jeżeli po raz pierwszy korzystacie z usług danej kliniki, uprzedźcie lekarza weterynarii o chorobach przewlekłych i zabierzcie ze sobą książeczkę zdrowia kota, szelki oraz poręczny transporter. Te na pozór mało istotne szczegóły mają największe znaczenie. Weterynarz powinien wcześniej zapoznać się z historią leczenia mruczka, by wszystko poszło zgodnie z planem.

Dieta kota przed zabiegiem

Często popełnianym przez właścicieli mruczków błędem jest niestosowanie się do zaleceń weterynarza. Zabieg chirurgiczny wymaga bowiem dobrego przygotowania już kilka dni wcześniej. Co mamy na myśli? Dieta kota w tym okresie powinna być lekkostrawna. Co istotne, wasz kociak nie powinien przyjmować żadnych pokarmów na co najmniej osiem godzin przez planowanym zabiegiem. Pamiętajcie również, by podawać mu spore ilości płynów. Tak drobny, a zarazem wrażliwy organizm potrzebuje dobrego nawodnienia.

Miejsce do odpoczynku

Zanim jeszcze udacie się do kliniki weterynaryjnej, przygotujcie w domu specjalny kącik dla kota. Tuż po narkozie organizm waszego czworonoga może znacznie się wychłodzić. Co za tym idzie? Zabierając kociaka z lecznicy w transporterze, nie powinno zabraknąć mięciutkiego kocyka. W domu natomiast należy urządzić miejsce do odpoczynku, w którym znajdzie się kocie legowisko, podkłady higieniczne czy środki czystości. Kot po przeprowadzonym zabiegu może być osłabiony lub zacząć wymiotować. Wówczas będzie potrzebował ciszy i spokoju. Nie zapomnijcie o tym!

Czego nie wolno po zabiegu?

Okres rekonwalescencji może potrwać dłużej bądź krócej w zależności od charakteru przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego. W pierwszych dniach kociak może czuć się nieswojo czy niekomfortowo. To jednak należy mu zapewnić idealne warunki do odpoczynku. Podane wcześniej środki przeciwbólowe z czasem przestaną działać, a wam nie pozostanie nic innego, jak zadbać o samopoczucie mruczka. Nie podawajcie mu w tym czasie pokarmów! Otóż narkoza wstrzymuje poniekąd procesy trawienne, a co za tym idzie, spożywanie kolejnego posiłku może kociakowi zaszkodzić. Jeżeli zauważycie, że kot czuje się dobrze, możecie natomiast podać mu miseczkę z wodą. Pilnujcie także proces gojenia rany. Mruczek nie powinien lizać podrażnionego miejsca ani tym bardziej drapać szwów. Warto wówczas zaopatrzyć się w specjalny kaftan ochronny dla kota.

W trakcie trwania rekonwalescencji obserwujcie zachowanie mruczka. Jeśli zauważycie niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się na wizytę kontrolną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie