A teraz się skup i zajrzyj swojemu kotu głęboko w oczy...

Mateusz Nowak
29.03.2018

Wcale nie mamy zamiaru opisać metody na zahipnotyzowanie kota. Chcemy Cię natomiast zachęcić do jak najczęstszego przyglądania się oczom Twojego pupila, bo ich wygląd może Ci bardzo dużo powiedzieć o stanie zdrowia zwierzaka. Oczy to nie tylko zwierciadło duszy, ale także świetny papierek lakmusowy ogólnej kondycji organizmu. Co możesz wyczytać z oczu swojego kota?

Twój kot może mieć wadę wzroku

Nie wszyscy właściciele zdają sobie z tego sprawę, a jednak koty – podobnie jak ludzie – miewają problemy ze wzrokiem, które powodują pogorszone widzenie. Klasycznym przykładem są tutaj syjamy albinosy, u których wada ma charakter genetyczny.

U syjamów często obserwuje się także oczopląs. Na szczęście samemu kotu nieszczególnie do przeszkadza, choć u niektórych osobników oczopląs może być źródłem problemów z koordynacją ruchową a nawet powodować ślepotę. Inną typowo kocią wadą wzroku jest tzw. małoocze, czyli nienaturalne zmniejszenie gałki ocznej.

Najczęstsze dolegliwości kocich oczu

Jedną z najgroźniejszych chorób jest postępujące zwyrodnienie siatkówki, które uznaje się za wadę dziedziną u kotów perskich i abisyńskich. W przypadku tych drugich zwykle kończy się to szybką ślepotą.

Chorobą, którą troskliwy właściciel może w porę zauważyć, jest zapalenie spojówek. To z pozoru niegroźna przypadłość, ale nie należy jej bagatelizować, ponieważ mogła ją wywołać groźna bakteria: koci herpewirus, koci kaliciwirus czy chlamydia. Zapalenie spojówek to także objaw obniżonej odporności. To schorzenie najczęściej dotyka koty stosunkowo młode.

Zaćma – to kolejna typowa choroba okulistyczna, która relatywnie często dotyka koty domowe. Trudno jej nie zauważyć, ponieważ u kotów zwykle pojawia się na jednej gałce, całkowicie zmieniając jej wygląd (oko wygląda tak, jakby zaszło mgłą). Wczesne rozpoznanie daje szansę na wyleczenie oka (np. operacyjnie). Późno zdiagnozowana zaćma prowadzi natomiast do ślepoty.

Stan oczu zdradza nie tylko choroby wzroku

Jeśli oczy Twojego kota są wyraźnie napuchnięte i widać w nich wybroczyny krwi, świadczy to o nadciśnieniu. Ta choroba najczęściej jest spowodowana schorzeniami serca lub nerek i zwykle obserwuje się ją u kotów w podeszłym wieku.

Najbardziej niepokojące są natomiast wszelkie guzy, które mogą występować zarówno na gałce ocznej, jak i w jej pobliżu. Jeśli uda się zauważyć taką zamianę na wczesnym etapie rozwoju nowotworu, wówczas rokowania są dobre. Niestety, z doświadczeń weterynarzy wynika, że większość zwierząt trafia do lecznicy już z rozwiniętą postacią choroby, co w najlepszym przypadku kończy się usunięciem gałki ocznej, a w najgorszym wdrożeniem leczenia wyłącznie paliatywnego.

Dlatego staraj się poświęcać trochę czasu na uważne zaglądanie w oczy Twojego kota, bo możesz z nich wyczytać nie tylko miłość do Ciebie, ale też potencjalne zagrożenie czyhające na pupila.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie