Nie lubię kotów! A właściwie dlaczego? 5 najczęstszych powodów

Mariusz Siwko
27.02.2017

Koty, w odróżnieniu od psów, nie są powszechnie kochane, a nawet lubiane. Jest to efekt powtarzania wielu krzywdzących mitów na ich temat. Nie brakuje ludzi, którzy kategorycznie deklarują, że nie lubią kotów. Wystarczy jednak dłużej z nimi porozmawiać, aby dojść do wniosku, że ta niechęć nie ma żadnych mocnych fundamentów. Jakie argumenty najczęściej podają osoby, które rzekomo nie przepadają za miauczącymi zwierzakami?

  1. Koty śmierdzą – to chyba najczęściej padający argument. Fakt, nie każdy musi akceptować koci zapach, ale w dużej mierze zależy to od higieny i pielęgnacji pupila. Są koty, które praktycznie nie wydzielają żadnego zapachu i osobie postronnej trudno byłoby się domyślić, że w domu mieszka zwierzę. Koci zapach kojarzy się przede wszystkim z moczem, który jest naturalnym znacznikiem terenu. Wykastrowany i dobrze wychowany kot nie praktykuje jednak tego zwyczaju.
  2. Koty są nietowarzyskie – może to powiedzieć tylko osoba, która nigdy nie miała kota. Zwierzak po prawidłowej socjalizacji, który pochodzi z dobrej hodowli i miał zapewniony kontakt z ludźmi od pierwszych tygodni życia, może być bardzo towarzyski. Owszem, koty nie są tak wylewne w okazywaniu uczuć jak psy, co jednak nie oznacza, że nie potrafią być czułe w stosunku do właściciela.
  3. Koty są fałszywe – typowy mit i powielana „mądrość ludowa”, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Koty są bardzo szczere i uczciwe – jeśli właściciel nadepnie zwierzakowi na odcisk, ten na pewno nie omieszka mu tego uświadomić. Bardziej prawdziwe jest stwierdzenie, że koty są nieufne i zdystansowane w stosunku do otoczenia, jednak taka już ich natura.
  4. Koty uczulają – a psy nie? A trawa nie? A kurz nie? Uczula wszystko, co nas otacza i koty w żaden sposób nie tutaj nie wyróżniają. Co więcej, tak wyolbrzymiana „alergia na kota” wcale nie jest aż tak uciążliwa. U wielu osób objawy mijają po zaledwie kilku tygodniach życia z kotem pod jednym dachem.
  5. Koty nie przywiązują się do właściciela – ta opinia jest efektem krzywdzącego dla kotów porównywania ich z psami. Wiadomo, że psy pod względem oddania są bezkonkurencyjne. Co jednak wcale nie oznacza, że koty nie przywiązują się do swoich właścicieli. Kochają ich tak samo jak psy, ale nie okazują tego w tak bezceremonialny sposób.

Powtarzanie wciąż tych samych mitów i półprawd na temat kotów staje się nudne. Miauczące zwierzaki są wspaniałymi towarzyszami ludzi i potrafią to udowodnić. Trzeba tylko dać im szansę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie