Najważniejsze zasady opieki nad kotem brytyjskim

Koty brytyjskie swoją olbrzymią popularność zawdzięczają oczywiście zjawiskowemu wyglądowi, ale też bardzo atrakcyjnym cechom charakteru. Są typowymi domatorami, lubią pieszczoty, nie są specjalnie wymagające, dobrze znoszą samotność. Dodatkowym atutem tej rasy jest dość ułatwiona pielęgnacja, na co uwagę powinien zwrócić każdy właściciel szukający kota „bezobsługowego”. Nie oznacza to natomiast, że kot brytyjski nie wymaga żadnej uwagi ze strony człowieka. Najważniejsze zasady opieki nad brytyjczykiem wymieniamy w naszym poradniku.

Kontrola masy ciała

Dorosły kocur brytyjski powinien ważyć między 5 a 8 kilogramów, natomiast kotka między 3 a 4 kilogramy. Niestety, w praktyce przedstawiciele tej rasy bardzo często cierpią na nadwagę lub wręcz otyłość. Koty brytyjskie mają tendencję do tycia, czemu sprzyjają sami właściciele hołdujący łakomstwu swoich pięknych podopiecznych. Nie należy tak postępować, bo w ten sposób wyrządza się kotu krzywdę. Brytyjczyk wymaga stałego kontrolowania masy ciała i jeśli ta jest za wysoka, bez zastanowienia – i w porozumieniu z weterynarzem – fundujemy mruczkowi dietę.

Czyszczenie uszu

Uszy stanowią jeden z najsłabszych elementów u kotów brytyjskich, czyli rasy, która jest generalnie dość odporna na tle różnego rodzaju chorób. Obowiązkiem właściciela jest natomiast regularne usuwanie woskowiny zalegającej w uszach pupila. Zewnętrzną część czyścimy patyczkiem higienicznym, natomiast wewnętrzną przy pomocy specjalnych środków w spreju przeznaczonych dla zwierząt.

Szczotkowanie

W przypadku kota brytyjskiego krótkowłosego nie jest to bardzo uciążliwa czynność. Szczotkowanie poza okresem linienia można przeprowadzać raz w tygodniu, a w czasie linienia 2-3 razy w tygodniu. Jest to też dobra okazja do tego, aby pobyć nieco bliżej ze swoim pupilem, który raczej nie przepada za trzymaniem go na rękach.

Nieco więcej problemów z sierścią czeka natomiast właścicieli kota brytyjskiego długowłosego, który szczotkowania wymaga kilka razy w tygodniu, a w okresie linienia – codziennie. Zapobiega to nie tylko bałaganowi w mieszkaniu, ale też tworzeniu się tzw. pilobezoarów, czyli kul włosowych w układzie pokarmowym zwierzaka, groźnych dla jego zdrowia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie