Wiele osób przygarnia bezdomne koty, ratując je w ten sposób przed bardzo trudnym życiem na ulicy. Nie zawsze jednak możemy łatwo określić wiek zwierzęcia. Jest to o tyle ważne, że determinuje wybór sposobu żywienia mruczka. Zanim udasz się do weterynarza, to możesz spróbować ocenić wiek kota na podstawie kilku kryteriów. Omawiamy je w naszym poradniku.
Do około 6. miesiąca życia koty mają mleczne zęby, które stopniowo są zastępowane zębami stałymi. Jeśli więc widzisz mleczaki w pyszczku mruczka, to możesz założyć, że masz pod opieką malucha.
Młode koty, czyli takie w wieku około 1-2 lat, mają już zęby stałe, śnieżnobiałe, pozbawione kamienia nazębnego.
U dorosłych, dojrzałych kotów, w wieku do 5 lat, zęby mogą już nosić ślady osadu i kamienia.
Z kolei starsze koty zwykle mają już żółtawe zęby, z wyraźnym kamieniem i możliwymi ubytkami.
Oczy to kolejny element, po którym można w przybliżeniu określić wiek kota. U młodych osobników są one wyraziste, błyszczące i pozbawione zmętnień. Starsze koty mogą mieć ślady zmętnienia w soczewkach.
U bardzo młodych kotów sierść jest miękka i gładka. U dorosłych staje się wyraźnie grubsza i mniej jedwabista. Starsze, dojrzałe koty mogą już nosić siwiznę, a ich sierść jest zmatowiała – choć tutaj wiele zależy od sposobu żywienia mruczka.
Nie jest to zbyt precyzyjne kryterium oceny wieku kota, natomiast można w pewnym uogólnieniu przyjąć, że młodsze osobniki są bardziej energiczne i aktywne oraz skore do zabawy. Dojrzałe koty z reguły są spokojniejsze, częściej i dłużej śpią, nie są też natarczywe w stosunku do ludzi.