Jak rozpoznać, że kot się nudzi?

Koty z natury nie są  zwierzętami zbyt wylewnymi, a mając do dyspozycji cieplarniane warunki w mieszkaniu szybko stają się dość rozleniwione. Tym trudniej jest dostrzec, że pupil się nudzi i przydałoby się poświęcić mu trochę uwagi. Jakie są symptomy kociego znudzenia? Co robić, gdy kot ewidentnie się nudzi? Podpowiadamy.

Nudzę się!

Kot okazuje nudę na wiele sposobów. Pierwszym wyraźnym symptomem są pojawiające się zniszczenia w domu. Jeśli zwierzę mimo posiadania drapaka tępi pazury o meble i tapicerkę, to najwyraźniej chce coś zakomunikować swojemu panu. Można zacząć podejrzewać, że się po prostu nudzi i w ten sposób próbuje zwrócić na siebie uwagę.

Kolejnym sygnałem świadczącym o kociej nudzie jest to, że zwierzę staje się apatyczne. Nie interesuje się niczym, a całe dnie woli spędzać w swoim kącie. Kot po prostu nie widzi sensu w wykazywaniu aktywności, skoro i tak jest skazany na nudę.

Bardzo często kot manifestuje swoje znudzenie agresją. W ten sposób chce koniecznie wymusić na właścicielu poświęcenie mu choć odrobiny uwagi. Kot może być zaczepny, wskakiwać na plecy, z premedytacją zrzucać przedmioty lub drzeć gazety, które odciągają od niego właściciela.

Jak reagować, gdy kot się nudzi?

Najbardziej oczywista odpowiedź brzmi: zająć się nim. Jednak wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe. Właściciel także ma swoje życie, musi poświęcać czas rodzinie, obowiązkom domowym, wychodzić do pracy. W takiej sytuacji warto zadbać, aby kot miał jak najmniej powodów do tego, by się nudzić.

Same zabawki ze sklepu to za mało. Kotu szybko opatrzy się gumowa myszka czy sznurek. Należy bowiem pamiętać, że jest to zwierzę łowne, które odczuwa pierwotną potrzebę uganiania się za czymś. Dlatego takie zabawki są dobre, o ile właściciel nimi steruje.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wymyślenie zabawek, które zaangażują kota intelektualnie.  Każdy właściciel wie, jak koty lubią chować się w najmniej oczywistych miejscach. Dlatego świetnym lekarstwem na kocią nudę może się okazać zwykły karton z wyciętymi otworami.

Niezłym pomysłem jest także umożliwienie kotu wychodzenia na balkon, jednak tutaj uwaga: należy go bardzo dobrze zabezpieczyć siatką, aby pupil nie zrobił sobie krzywdy. Zapachy i dźwięki spoza mieszkania powinny solidnie zająć uwagę kota.

Na koniec podkreślmy, że najgorszym sposobem na kocią nudę jest podawanie pupilowi nieograniczonych ilości jedzenia i smakołyków. Dla właścicieli jest to oczywiście wygodne, jednak kotu taka metoda na pewno się nie przysłuży, doprowadzając go w krótkim czasie do nadwagi, a następnie zagrażającej życiu otyłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie