Dlaczego koty trą czołem?

Tarcie czołem, czyli charakterystyczne ocieranie się głową o różne przedmioty, ludzi czy innych osobników, to typowe zachowanie dla kotów. Należy je odbierać jak najbardziej pozytywnie. Niedoświadczeni właściciele kotów często nie wiedzą, co zwierzę w ten sposób komunikuje. Sprawdź zatem, dlaczego koty trą czołem – a mają ku temu wiele dobrych powodów.

Oznaczanie terytorium

Tarcie czołem to najczęściej sposób na oznaczenie swojego terytorium, co sygnalizuje, że kot w pełni je zaakceptował, polubił i zaanektował. Ocieranie pozwala zostawić na przedmiotach czy ludziach kocie feromony, a to stanowi swego rodzaju stempel.

Okazywanie uczuć

Poprzez tarcie czołem kot może Ci komunikować, że bardzo Cię lubi lub nawet kocha. Jeśli mruczek ociera się głową o Twoje nogi, ręce, wtula się itp., to jest to bardzo dobra wiadomość. Takie zachowanie niezawodnie świadczy o tym, że mruczek czuje się w Twoim towarzystwie bezpiecznie i zaakceptował Cię jako swojego właściciela.

Uspokojenie

Ocieranie się czołem o ludzi i przedmioty może również służyć kotom jako sposób na odreagowanie i uspokojenie się. W trakcie tego procesu uwalniane są feromony, które pozwalają kotu osiągnąć stan emocjonalnej stabilności i mają pozytywny wpływ na jego samopoczucie.

Badanie otoczenia

Koty mogą trzeć czołem również po to, aby zapoznać się z nowymi przedmiotami lub ocenić zmiany, jakie zaszły w ich bezpośrednim otoczeniu. Mruczki często robią tak po remoncie w mieszkaniu czy po przeprowadzce do nowego domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie