Właścicielu kota – kim jesteś?

To pytanie od wielu lat zadają sobie naukowcy i regularnie publikują wyniki swoich badań. Czasami są one zaskakujące, ale generalnie wynika z nich to, czego wszyscy się domyślamy. Przeciętny właściciel kota charakterologicznie znacznie różni się od posiadacza psa, co tłumaczy, dlaczego zdecydował się wziąć pod swój dach akurat to zwierzę. O jakich cechach mówimy? Warto przeczytać.

Z punktu widzenia psychologa

Jedne z najciekawszych i najbardziej komplementarnych badań na temat cech charakteru właścicieli kotów i psów przeprowadził Sam Gosling, psycholog z uniwersytetu w teksańskim Austin. Jego ankietę wypełniło ponad 4500 osób – każda z nich miała opowiedzieć się, czy wolą koty czy psy. Następnie badanym zostały przypisane konkretne cechy w psychologicznej skali pięciu wymiarów osobowości. Co się okazało?

Z badań Goslinga wynika, że osoby posiadające lub ceniące koty, są o wiele bardziej introwertyczni niż „psiarze”. Wykazują się również mniejszą towarzyskością. Co ciekawe, fani kotów lubią podejmować spontaniczne decyzje i niekoniecznie wszystko w swoim życiu planują – w odróżnieniu od właścicieli psów. Są także bardziej kreatywni i otwarci na nowości.

Kolejne badanie

Po ogłoszeniu wspomnianych wyników badań, sprawie postanowił się przyjrzeć Stanley Coren, który napisał wiele książek i poradników dla właścicieli psów. Jego grupa badawcza liczyła dokładnie 6149 osób, jednak wyraźną przewagę mieli w niej opiekunowie szczekających czworonogów.

Z badania Corena wynika, że kociarze są introwertykami, którzy nie szukają towarzystwa, nie ufają innym i – to ciekawe – nie mają cech przywódczych. Z kolei właściciele psów są o wiele bardziej otwarci, nieszukający konfliktów, ufni wobec ludzi i zwierząt.

Coren sprawdził również, jaka jest gotowość właścicieli zwierząt do przyjęcia pod swój dach przedstawiciela innego gatunku. Okazało się, że aż 70% posiadaczy psa chętnie przygarnęłoby kota. Z kolei 68% kociarzy kategorycznie odmówiłoby przygarnięcia psa.

Czyli kim jest właściciel kota?

Wymienione wyniki badań nie są raczej szczególnie zaskakujące. Nie od dziś wiadomo, że osoby świadomie wybierające kota zamiast psa, mają ku temu konkretne powody i nie chodzi tylko o warunki bytowe. Koty są dominujące, mniej towarzyskie niż psy i wydają się być niedostępne. Po prostu trudniej zdobyć ich zaufanie. Trudno się więc dziwić, że na ich posiadanie decydują się ludzie o podobnych cechach, poza dominacją.

Trudno tutaj jednak mówić o jakimś kanonie. W końcu właściciel psa może być introwertykiem, tak samo, jak właściciel kota ekstrawertykiem. Najważniejsze jest to, aby dbać o swoje zwierzę i dobrze się czuć w jego towarzystwie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie