Pełna miska przez cały dzień – zalety i wady

Jak często karmić kota? Wielu początkujących właścicieli zadaje sobie to pytanie, by ostatecznie ulec mruczkowi i serwować mu smakołyki właściwie przez cały dzień (również poza porami głównych posiłków). Inna popularna metoda to regularne uzupełnianie miski, aby kot miał stały dostęp do jedzenia. Przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu nieco bliżej, wskazując na jego zalety oraz wady.

Dlaczego warto zostawiać kotu pełną miskę?

Pełna miska to marzenie każdego mruczka, również niewychodzącego. Na pewno jest to również wygodne rozwiązanie z punktu widzenia właścicieli, którzy nie muszą pamiętać o napełnieniu miseczki w porze posiłku i nie denerwują się, gdy np. stoją w korku i wiedzą, że przyjdą do domu znacznie później niż zwykle.

Oto najważniejsze zalety tego rozwiązania:

  • Święty spokój;
  • Oszczędność czasu;
  • Pewność, że kot nigdy nie jest głodny;
  • Świetny pomysł przy dwóch kotach;

To nie jest idealny wybór

Zanim zdecydujesz, że Twój kot będzie mieć stały dostęp do jedzenia, to dobrze się nad tym zastanów, biorąc pod uwagę również wady tego rozwiązania. Przede wszystkim trzeba mieć na względzie wysokie ryzyko nadwagi i otyłości u kota – szczególnie, jeśli mruczek nie ma możliwości swobodnego wychodzenia na dwór.

Pozostałe wady to przede wszystkim:

  • Ryzyko problemów żołądkowych u kota, który nie potrafi się pohamować i regularnie się objada;
  • Karma pod koniec dnia jest już zwietrzała, dlatego na pewno będzie się jej więcej marnować;
  • Wyższe koszty karmienia kota;

Nie opowiadamy się po żadnej ze stron. Zachęcamy wyłącznie do poważnego zastanowienia się nad pomysłem karmienia kota w trybie ciągłym, z zapewnieniem mu pełnej miski przez cały dzień – a już na pewno wtedy, gdy Twój mruczek ma ewidentnie tendencję do tycia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie