Kot nie akceptuje nowego domownika. Jak to zmienić?

Mariusz Siwko
29.09.2017

Ten artykuł nie traktuje o sytuacji, w której w domu pojawia się dziecko. Chodzi o dorosłego domownika, np. rodzica, którym trzeba się zaopiekować czy np. rodzeństwo, które potrzebuje dachu nad głową po rozstaniu z partnerem. To będzie bardzo trudne doświadczenie dla Twojego kota, bo te zwierzęta, jak chyba żadne inne, nie znoszą zmian w swoim życiu i mogą na nie reagować nawet agresją. Jak zatem nie dopuścić do sytuacji, w której kot nie akceptuje nowego domownika? Podpowiadamy.

Najpierw przygotuj kota

Pojawienie się nowej osoby w domu rzadko następuje z godziny na godzinę, dlatego jest dość czasu, aby odpowiednio przygotować pupila na ogromną zmianę w jego życiu. Chodzi tutaj o podstawowe czynności kosmetyczne, czyli np. obcięcie pazurków. Jest to ważne, ponieważ może się zdarzyć, że kot zachowa się agresywnie wobec przybysza i dotkliwie go podrapie.

W przypadku bardzo lękliwego i nerwowego kota można udać się z nim do weterynarza i poprosić o przepisanie środka uspokajającego. Na rynku jest wiele preparatów, które nie mają negatywnego wpływu na organizm zwierzaka, a z pewnością pomogą mu przetrwać trudny czas.

Nowy domownik powinien zaangażować się w opiekę nad kotem

Można nawet pokusić się o to, aby „nowy” został głównym opiekunem mruczka, czyli dawał mu jedzenie, wymieniał wodę w misce, czyścił kuwetę. Należy zachować konsekwencję, choćby kot na początku ostentacyjnie wyrażał swoje oburzenie z tego faktu. Stopniowo jednak zwierzak przekona się, że obcy człowiek nie jest jego wrogiem i z pewnością go zaakceptuje.

Wówczas można przejść do kolejnego etapu, czyli budowania więzi. Nowy domownik powinien serwować kotu pieszczoty, bawić się z nim, poświęcać mu sporo czasu. Bardzo dobrym pomysłem jest dotykanie przedmiotów należących do kota – w ten sposób zwierzak szybciej oswoi się z zapachem „intruza”.

Pamiętaj

Nowy domownik nie powinien natomiast wykonywać przy kocie czynności, które nie są zbyt przyjemne dla zwierzaka, czyli np. kąpać go, czesać czy przycinać pazurów.

Bez dodatkowych stresów

W tym trudnym okresie nie funduj kotu dodatkowych atrakcji. Wprowadzenie się do domu nowej osoby powinno być jedyną tak gwałtowną zmianą w życiu zwierzaka. Nie planuj więc remontów, przemeblowania mieszkania czy choćby zmiany koloru włosów!

Uczul „nowego”, aby początkowo zachowywał się spokojnie. Nie powinien podnosić głosu, a już szczególnie krzyczeć na kota, bo wówczas na pewno zwierzę nie obdarzy go zaufaniem. Lepiej na początku nie organizować wielkich i głośnych imprez powitalnych. Koty mają bardzo wyczulony słuch i zwyczajnie boją się hałasów.

Stosując się do tych rad unikniesz nieprzyjemnych czy wręcz groźnych sytuacji. Pamiętaj, że kot był tu pierwszy i ma prawo czuć zaniepokojenie z powodu pojawienia się w domu nowej osoby.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie