Koty uchodzą za wyjątkowo czyste zwierzęta, które doskonale radzą sobie z higieną we własnym zakresie. To powoduje, że wielu właścicieli rezygnuje z kąpania swoich pupili. Nie jest to jakiś poważny błąd, szczególnie w odniesieniu do kotów niewychodzących, jednak od czasu do czasu każdemu zwierzęciu przyda się porządna kąpiel. Jaki szampon dla kota wybrać? Poznaj najważniejsze zasady.
Trudno zrozumieć, co kieruje właścicielami, którzy kąpią swoje koty przy użyciu szamponów dla ludzi. Nie warto się nad tym dłużej zastanawiać, bo jest to po prostu poważny błąd. Ludzkie szampony bazują na agresywnych detergentach, które mogą podrażnić kocią skórę, powodując wypadanie włosów, wysypkę, a nawet wywołując choroby skórne.
Szampon dla kota należy kupić w sklepie zoologicznym zwracając uwagę na przeznaczenie produktu. Lepiej nie eksperymentować z najtańszymi szamponami nieznanych producentów, które często wywołują uczulenia. Dla kotów-alergików są przeznaczone specjalne, delikatne linie szamponów. Można również dobrać kosmetyk ze względu na zapach, kolor czy wydajność.
Szampon dla kota dobiera się zawsze według wymagań konkretnego osobnika. Głównym kryterium jest oczywiście to, czy kot nie ma jakichś alergii. Warto to wcześniej sprawdzić, aby wykluczyć użycie szamponu zawierającego silne alergeny.
Zupełnie inne szampony są przeznaczone dla kotów wystawowych. Zwykle są to kompleksowe linie produktów zawierające także odżywki, serum, pudry i oleje. Wszystko po to, aby kocia sierść wyglądała na zdrową i lśniła pełnym blaskiem. Specjalne szampony są oczywiście odpowiednio droższe, dlatego właściciele zwykłych kanapowców raczej po nie nie sięgają.
Tymczasem warto zdać sobie sprawę, że profesjonalne linie szamponów cechują się także dużą wydajnością. Jeśli więc kot jest kąpany 2-3 razy w roku, to naprawdę nie trzeba mu żałować najlepszego szamponu, którego koszt w skali rocznej będzie niewielki.
Prawidłowa pielęgnacja kociej sierści nie ogranicza się tylko do kąpieli. Obowiązkiem każdego właściciela jest przede wszystkim regularne szczotkowanie pupila, nawet krótkowłosego. W przypadku kotów długowłosych częstotliwość czesania może wynieść nawet 4-5 razy w tygodniu.
Jeśli sierść pupila wygląda niemrawo, warto poza szamponem zastosować także odżywkę dla kotów. Takie produkty są dostępne w dobrych sklepach zoologicznych i oczywiście w Internecie. Aplikacja odżywki jest łatwa, ale należy uważać, aby środek nie dostał się do oczu kota.
Pamiętajmy również o diecie, której skład ma kluczowe znaczenie dla wyglądu kociej sierści. Powinna być ona bogata w witaminę A (zawartą m.in. w wątróbce), biotynę, proteiny (mięso drobiowe, produkty nabiałowe). W ostateczności można też sięgnąć po suplementację, ale tylko pod nadzorem weterynarza.