Czy można zostawić kota samego w domu na dłuższy czas? Garść praktycznych rad

Koty są indywidualistami i daleko im pod względem uczuciowej wylewności do chociażby psów. Nie oznacza to jednak, że udomowione zwierzę może zostać zostawione same sobie i nie mieć w ogóle kontaktu z człowiekiem. Dlatego jeśli planujesz dłuższy wyjazd i zastanawiasz się, czy można zostawić kota samego w domu, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji.

Nie możesz zabrać kota? Zrób wszystko, aby miał towarzystwo

Udomowiony kot musi mieć kontakt z domownikami lub innymi zwierzętami. Jest to zwierzę bardzo inteligentne, dlatego potrzebuje stałej stymulacji i bodźców, które nie dopuszczą, aby wpadł w długotrwały marazm. Koty źle znoszą nudę, choć nam ludziom może się wydawać, że najchętniej leżałyby przez cały dzień na grzejniku.

Dlatego jeśli z różnych powodów musisz zostawić kota samego w domu, zadbaj o to, aby regularnie ktoś go odwiedzał. Musi to być osoba zaufana, którą pupil zna i lubi, a przynajmniej akceptuje. Odwiedzający nie powinien tylko nasypać zwierzakowi karmy i wyczyścić kuwety, ale także poświęcić mu nieco więcej czasu na zabawę.

Ważne!

Pamiętaj, że i tak jest to rozwiązanie na krótką metę – jeśli Twój wyjazd ma trwać np. kilka tygodni, wówczas bezwzględnie postaraj się podrzucić kota znajomym czy rodzinie.

Znudzony kot to gotowe kłopoty

Kot swój rozum ma i zamknięty sam w mieszkaniu prędzej czy później zacznie kombinować, jak zwrócić na siebie uwagę właściciela i zachęcić go do powrotu do domu. Niestety, zwierzę zawsze wybierze najprostsze dla siebie rozwiązania.

Znudzony, opuszczony kot może np. zacząć załatwiać się poza kuwetą (pamięta,że zawsze odrywało to właściciela od komputera czy gazety), niszczyć meble i dywany, rozbijać przeróżne przedmioty. Gdy i to nie pomoże stanie się osowiały i może nawet zdziczeć.

Najlepiej mieć dwa koty lub więcej

Idealnym rozwiązaniem dla często wyjeżdżających właścicieli jest posiadanie więcej niż jednego kota. Wówczas oba osobniki są dla siebie naturalnym towarzystwem, wzajemnie się inspirują, bawią, czasami kłócą. Są to dla nich bardzo ważne bodźce, które wymuszają na kotach stałą aktywność intelektualną i nie pozwalają im popaść w marazm.

Warto wiedzieć

Drugiego kota może oczywiście zastąpić pies, o ile zwierzęta się akceptują. W przeciwnym razie nigdy nie zostawiaj ich samych w jednym pomieszczeniu, a już na pewno nie na dłuższy czas!

Pamiętaj także o odpowiednim zabezpieczeniu mieszkania na czas, gdy zwierzę lub zwierzęta mają w nim zostać same. Pousuwaj luźne przedmioty z szaf, stolików i półek, zdejmij telewizor i inne wartościowe rzeczy. Chodzi nie tylko o to, aby kot nie zdemolował domu, ale także o jego bezpieczeństwo.

Na koniec podkreślmy, że nawet najlepsze chęci i najbardziej zaawansowane zabiegi nie zastąpią kotu właściciela. Zwierzę zawsze będzie za Tobą tęsknić, dlatego jeśli Twoja podróż ma trwać dość długo, poważnie rozważ opcję zabrania kota ze sobą. Jeśli jest to niemożliwe, poproś osoby, które kot zna, aby przygarnęły go na ten czas do siebie i poświęcały mu sporo uwagi. Zostawienie pupila samego w domu na kilkanaście dni traktuj jak ostateczność.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie