Wszystko, co musisz wiedzieć o kotach zanim zdecydujesz się na adopcję!

Adopcja kota jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem, zarówno dla nowego właściciela, jak i samego zwierzęcia. Sam proces przygarnięcia kota wymaga wypełnienia pewnych formalności. Jak przebiega adopcja? Jakie prawidłowo dbać o kota? Sprawdź co powinnaś/eś wiedzieć o kotach przed adopcją!

Jak przebiega adopcja kota? 

Adopcja kota jest najlepszym sposobem przygarnięcia upragnionego mruczka. Koty ze schroniska, a zwłaszcza te po przejściach, zasłużyły na ciepły i kochający dom. Dlatego też proces adopcyjny rozpoczyna się od przeprowadzenia wstępnej rozmowy. Podczas konwersacji omawia się istotne kwestie związane nie tylko z kotem, ale także przyszłym właścicielem. Pytanie dotyczą m.in. warunków domowych czy tez sytuacji życiowej. Alternatywną wersją rozmowy jest wypełnienie ankiety online. Jeśli rozmowa przebiegła pomyślnie kolejnym krokiem jest wizyta zapoznawcza. W trakcie jej trwania, pracownik sprawdza czy dom/mieszkanie spełnia wymagane kryteria, np. okna i balkony z zabezpieczeniami. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku adopcyjnego, kot zostanie przywieziony na miejsce lub będzie go można odebrać ze schroniska. Co należy wiedzieć o kotach przed adopcją? 

Co warto wiedzieć o kotach ze schroniska? 

Wśród najczęściej zadawanych pytań, np. ile trwa ciąża u kota? - można również znaleźć te odnoszące się bezpośrednio do kotów ze schroniska. Dotyczą one ich zachowania czy nawyków żywieniowych. Należy jednak pamiętać, że koty trafiające do schroniska mają różna przeszłość. Wiele z nich jest przewlekle chorych lub nawet niepełnosprawnych. Kociaki są także mniej lub bardziej zsocjalizowane. Wśród schroniskowych kotów wyróżnić można: 

Kocięta  

Najczęściej do schroniska trafiają wraz z rodzeństwem z miotu. Zdecydowanie łatwiej, niż starsze koty, przyzwyczajają się do kontaktu z człowiekiem. Schronisko niejednokrotnie uratowało ich przed śmiercią. Małe kotki najczęściej wykazują się niewielką odpornością, dlatego tez wymagają wdrożenia odpowiedniej profilaktyki.  

Koty oswojone 

W swojej historii miały kontakt z człowiekiem. Jednak na skutek nieprzyjemnych sytuacji z przeszłości, mogą być nieufne w stosunku do obcych.  

Koty porzucone 

Mieszkały one kiedyś w domu, jednak z nieznanych przyczyn zostały porzucone. Często nauczone są podstawowych czynności, tj. zostawania samemu w domu czy załatwianie się do kuwety. Przebywanie w schronisku wywołuje u nich ogromny stres. 

Koty wolnożyjące  

Wymagają one najwięcej cierpliwości od przyszłych właścicieli. Najczęściej żyły na wolności i unikały kontaktu z człowiekiem. Takie koty są poddawane procesowi socjalizacji, który mimo, że trwa długo, to skończy się pomyślnie.  

Koty ze schroniska, zwłaszcza dorosłe osobniki, są wymagające, ale i najbardziej wdzięczne. Skoro decyzja odnośnie adopcji została podjęta, sprawdź co powinna zawierać wyprawka dla kota! 

Co powinien posiadać każdy kot? 

Przygotowanie na przyjście kota jest bardzo ważne. O co powinnaś/eś zadbać? Przede wszystkim o wysokiej jakości karmę, w której znajdować się będzie około 80% mięsa. Należy również pamiętać o sprawdzaniu składu pożywienia. Bowiem pojawienie się zboża w kociej diecie, może doprowadzić w przyszłości do problemów z otyłością. Kolejnym elementem jest miska, a także ewentualna podkładka pod nią. Niektóre koty posiadają nawyk wyciągania jedzenia z miski, dlatego też pewne zabezpieczenie może okazać się konieczne. Aby uniknąć pytań takich jak: co odstrasza koty od sikania, należy zapewnić kotu kuwetę. Obecnie istnieją dwa rodzaje kuwet otwarta i zakryta. Powinna ona się znajdować w cichym, ustronnym miejscu, do którego będzie stały dostęp. Warto również dłużej pomyśleć nad wypełnieniem kuwety, tak aby wybrać możliwie najlepszy żwirek dla kota. Wśród innych niezbędnych rzeczy wymienia się: 

  • legowisko, 
  • zabawki, 
  • drapak, 
  • transporter,  
  • nożyczki do obcinania pazurów, 
  • szczotka. 

Wiele kotów trafia do nowych właścicieli ze złymi nawykami. W jaki sposób reagować? Jakie działania podjąć? 

Pierwsze dni kota po adopcji 

Koty w nowym domu często czują się zestresowane. Dlatego też mogą chować się w różnych zakamarkach. Należy pamiętać, że to kot jako pierwszy powinien wyjść z inicjatywą. Nie warto robić czegokolwiek na siłę. Ponad to, podczas tych pierwszych dni może mu zdarzyć sie kilka wpadek, np. zepsucie firanki czy załatwienie się w pokoju. Nie należy go za to karać. Wręcz przeciwnie, pokazać miejsce, w którym znajduje się kuweta i nagradzać dobre zachowania. Podczas nieobecności warto zostawić na widoku nie tylko miskę z wodą i jedzeniem, ale także zabawki. Jednym z ostatnich zaleceń jest unikanie hałasu i przyprowadzania obcych - kot najpierw musi oswoić się ze swoim właścicielem i otoczeniem. Nie powinno się również wykonywać remontów czy zmieniać ustawienia mebli.  

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie