Każdy właściciel chce dla swojego kota jak najlepiej, co często niestety oznacza popełnianie bardzo poważnych błędów żywieniowych. Wynika to nie ze złych chęci, ale z niewiedzy i ulegania kaprysom pupila. Niektóre błędy kończą się otyłością, inne mogą fatalnie wpłynąć na rozwój zwierzaka. Poznaj 6 najczęstszych błędów żywieniowych popełnianych przez właścicieli kotów i unikaj ich.
- Podawanie kotu karmy z marketu – to klasyczny błąd, który jest konsekwencją agresywnej promocji tego typu produktów. „Twój kot kupowałby…” – każdy zna to hasło, co jest wielkim sukcesem producenta, ale niestety także problemem dla samych kotów. Karmy z marketu mają tylko jeden atut: są tanie. Poza tym ich skład absolutnie nie gwarantuje zwierzęciu odpowiedniej dawki składników odżywczych. Jeśli nie stać Cię na dobrą karmę, podawaj kotu surowe mięso, od czasu do czasu też wątróbkę.
- Podawanie kotu mleka krowiego – to mit, że krowie mleko służy kotom. Owszem, zwierzak chętnie je wypije, ale będzie mieć po nim problemy gastryczne. Biegunka to i tak nic w porównaniu do innych efektów mlecznej diety. Kot może pić tylko świeżą wodę – nic więcej.
- Podawanie karmy nieodpowiedniej do wieku – karmy typu Junior, Adult czy Senior nie są wcale wymysłem marketingowym. Ich skład naprawdę został dobrany do aktualnych potrzeb żywieniowych kota. Kociaki muszą dostawać karmy wysokokaloryczne, o dużej zwartości białka. Z kotami w podeszłym wieku jest odwrotnie.
- Nieograniczony dostęp do jedzenia – powszechnie funkcjonuje przesąd, że koty same potrafią regulować swoje zapotrzebowanie na jedzenie i nigdy się nie przejadają, dlatego ich miski mogą być stale pełne. To nieprawda. Kot szybko przyzwyczaja się do dobrego i może stać się łakomczuchem. W efekcie pojawia się nadwaga, a później otyłość, która jest już bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia zwierzęcia.
- Zbyt częste podawanie wątróbki – wątróbka to koci przysmak, ale nie może stanowić podstawy żywienia zwierzaka. Zawiera zbyt dużo witaminy A, która w nadmiarze jest dla kota trucizną. Dlatego wątróbkę podawaj nie częściej niż raz w tygodniu.
- Podawanie domowego jedzenia – choć każdy kot z przyjemnością zje kotleta czy pałkę z kurczaka, to niestety nie będzie to korzystne dla jego organizmu. Powodem są przyprawy i smażenie. Kot nie powinien być karmiony produktami dla ludzi – to mu po prostu nie służy.
Na koniec pamiętaj: kot jest mięsożercą i jego dieta powinna opierać się przede wszystkim na mięsie, do tego potrzebna jest jeszcze odpowiednia suplementacja tauryny i witamin. Jeśli nie jesteś w stanie sporzać takiej mieszanki ( BARF) siegaj po karmy bezzbożowe.