TOP 6 najczęstszych błędów żywieniowych popełnianych przez właścicieli kotów

Każdy właściciel chce dla swojego kota jak najlepiej, co często niestety oznacza popełnianie bardzo poważnych błędów żywieniowych. Wynika to nie ze złych chęci, ale z niewiedzy i ulegania kaprysom pupila. Niektóre błędy kończą się otyłością, inne mogą fatalnie wpłynąć na rozwój zwierzaka. Poznaj 6 najczęstszych błędów żywieniowych popełnianych przez właścicieli kotów i unikaj ich.

  1. Podawanie kotu karmy z marketu – to klasyczny błąd, który jest konsekwencją agresywnej promocji tego typu produktów. „Twój kot kupowałby…” – każdy zna to hasło, co jest wielkim sukcesem producenta, ale niestety także problemem dla samych kotów. Karmy z marketu mają tylko jeden atut: są tanie. Poza tym ich skład absolutnie nie gwarantuje zwierzęciu odpowiedniej dawki składników odżywczych. Jeśli nie stać Cię na dobrą karmę, podawaj kotu surowe mięso, od czasu do czasu też wątróbkę.
  2. Podawanie kotu mleka krowiego – to mit, że krowie mleko służy kotom. Owszem, zwierzak chętnie je wypije, ale będzie mieć po nim problemy gastryczne. Biegunka to i tak nic w porównaniu do innych efektów mlecznej diety. Kot może pić tylko świeżą wodę – nic więcej.
  3. Podawanie karmy nieodpowiedniej do wieku – karmy typu Junior, Adult czy Senior nie są wcale wymysłem marketingowym. Ich skład naprawdę został dobrany do aktualnych potrzeb żywieniowych kota. Kociaki muszą dostawać karmy wysokokaloryczne, o dużej zwartości białka. Z kotami w podeszłym wieku jest odwrotnie.
  4. Nieograniczony dostęp do jedzenia – powszechnie funkcjonuje przesąd, że koty same potrafią regulować swoje zapotrzebowanie na jedzenie i nigdy się nie przejadają, dlatego ich miski mogą być stale pełne. To nieprawda. Kot szybko przyzwyczaja się do dobrego i może stać się łakomczuchem. W efekcie pojawia się nadwaga, a później otyłość, która jest już bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia zwierzęcia.
  5. Zbyt częste podawanie wątróbki – wątróbka to koci przysmak, ale nie może stanowić podstawy żywienia zwierzaka. Zawiera zbyt dużo witaminy A, która w nadmiarze jest dla kota trucizną. Dlatego wątróbkę podawaj nie częściej niż raz w tygodniu.
  6. Podawanie domowego jedzenia – choć każdy kot z przyjemnością zje kotleta czy pałkę z kurczaka, to niestety nie będzie to korzystne dla jego organizmu. Powodem są przyprawy i smażenie. Kot nie powinien być karmiony produktami dla ludzi – to mu po prostu nie służy.

Na koniec pamiętaj: kot jest mięsożercą i jego dieta powinna opierać się przede wszystkim na mięsie, do tego potrzebna jest jeszcze odpowiednia suplementacja tauryny i witamin. Jeśli nie jesteś w stanie sporzać takiej mieszanki ( BARF) siegaj po karmy bezzbożowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie