Suplementy w diecie kota – tak czy nie?

Teoretycznie kot powinien czerpać wszystkie niezbędne mu składniki żywieniowe z karmy, którą codziennie znajduje w swojej misce. Czasami to jednak nie wystarczy. Problem najczęściej dotyczy starszych zwierząt, których organizmy są coraz bardziej podatne na infekcje, choroby układu pokarmowego, zwyrodnienia stawów i choroby nowotworowe. Troskliwy właściciel powinien więc wziąć pod uwagę opcję rozpoczęcia suplementacji diety pupila.

Nigdy na własną rękę!

Kwestia suplementów w kociej diecie budzi sporo kontrowersji. Jedni uważają, że jest to kompletnie zbędne (bo w naturze kot przecież nie łyka proszków), inni natomiast podkreślają, że koty domowe starzeją się nieco inaczej i przede wszystkim żyją znacznie dłużej – dlatego na pewnym etapie ich organizmy wymagają dodatkowego wsparcia.

Jeśli należysz do tej drugiej grupy i chcesz rozpocząć suplementację diety pupila, pamiętaj o najważniejszej zasadzie: nie kupuj żadnych specyfików bez konsultacji z weterynarzem. Najpierw udaj się z kotem do lekarza, który oceni faktyczne zapotrzebowanie kociego organizmu na suplementy. Pomocne będą szczególnie wyniki badań krwi i moczu. Weterynarz rozsądnie dobierze odpowiednie suplementy, a Ty będziesz mieć pewność, że kotu nie stanie się żadna krzywda.

Pamiętaj!

Podawanie kotu przypadkowo zakupionych suplementów jest skrajnie nieodpowiedzialne. Może to doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu poziomu jednych mikroelementów, przy jednoczesnym spadku innych, w efekcie czego zwierzę zacznie chorować.

Jakich suplementów najczęściej potrzebują koty?

W przypadku starszych kotów bardzo ważne jest dostarczanie ich organizmom nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które wzmacniają układ odpornościowy i przeciwdziałają wolnym rodnikom – to one odpowiadają za pogorszenie kondycji nerwowej pupila i znacznie podnoszą ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Ponadto kwasy omega-3 rewelacyjnie działają na wygląd sierści kota oraz stan jego skóry.

Kolejnymi ważnymi mikroelementami, które czasami trzeba uzupełniać w formie suplementacji, są witaminy E i C, kwas alfa-liponowy oraz beta-karoten. Dla kociej kondycji kluczowa jest także tauryna, która musi być dostarczana w pożywieniu, a czasami także w suplementach – wykazuje ona działanie antyoksydacyjne, jak również wzmacnia serce.

Czasami wystarczy dobra karma

Każdy właściciel zanim sięgnie po suplementy dla swojego pupila powinien najpierw dokładnie przyjrzeć się jakości karmy, którą serwuje swojemu kotu. Jaki jest sens kupowania drogich suplementów przy jednoczesnym podawaniu zwierzakowi najgorszej karmy z dyskontu? Żaden.

Dlatego pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia pupilowi zdrowia powinno być dobranie wysokiej jakości karmy lub przejście na dietę mięsną. Kot na pewno się z tego powodu ucieszy, a portfel właściciela wcale na tym bardzo nie ucierpi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie