Masz w domu leniucha? Pora się za niego zabrać!

Trudno się dziwić kotu, że w domowych pieleszach odzywa się w nim wygodnicka natura. Po co zwierzak ma się fatygować, skoro wszystko jest mu podstawiane dosłownie pod nos? Problem w tym, że rozleniwione koty są bardzo narażone na pogorszenie stanu zdrowia i przedwczesną śmierć. Wynika to głównie z nadwagi i otyłości, a także problemów natury psychicznej (brak możliwości realizacji wrodzonych instynktów). Jeśli więc widzisz, że Twój kot jest ewidentnym leniuchem, czas najwyższy zachęcić go do aktywności.

Zacznij od wizyty u weterynarza

Rozleniwiony kot pewnie zbliża się do nadwagi lub wręcz otyłości. Dlatego nie zaszkodzi wykonanie gruntownego przeglądu jest stanu zdrowia. Poproś weterynarza, aby sprawdził, czy zwierzak nie ma problemów z układem krążenia, ponieważ chcąc rozpocząć ćwiczenia z kotem musisz mieć pewność, że to mu nie zaszkodzi.

Weterynarz powinien również zważyć kota i określić, do jakiej wartości będziecie wspólnie dążyć. To pozwoli rzetelnie oceniać efekty zmiany trybu życia pupila.

Nowa dieta? Uważaj

Na pewnie nie należy od razu sięgać po tzw. karmy light, ponieważ wbrew pozorom nie każdy produkt tego typu jest wskazany dla zwierząt z nadwagą. Pamiętaj, że chcąc zachęcić pupila do ruchu, musisz mu jednocześnie zapewnić odpowiednią ilość energii dostarczanej w postaci pełnowartościowej karmy.

Dlatego ewentualną zmianę diety skonsultuj z weterynarzem. Jeśli zdecydujesz się wybrać nową karmę lub np. przejść na BARF, to koniecznie obserwuj zachowanie zwierzaka i zaglądaj do kuwety. Pamiętaj równie, że zmiana diety nie może być zbyt gwałtowna i musi potrwać przynajmniej kilka dni.

Więcej zabawy

Jak najłatwiej zachęcić kota do aktywności? Poprzez zabawę! To wymaga od Ciebie poświęcenia pupilowi więcej uwagi, ale w końcu chodzi o jego zdrowie. Jeśli do tej pory bawiłeś się z kotem przez pół godziny dziennie, to wydłuż ten czas do co najmniej godziny. Pomyśl również o wyprowadzaniu zwierzaka na spacer (oczywiście w szelkach).

Konsekwencja

Bez niej cały plan zaktywizowania kota na pewno szybko legnie w gruzach. Gdy już uda się zbić wagę pupila, nie osiadaj na laurach. W dalszym ciągu poświęcaj kotu dużo uwagi, baw się z nim, dbaj o jego zdrową dietę. Jeśli o tym zapomnisz, to wkrótce znów będziesz mieć w domu mruczącego leniucha.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.