Kot nie chce jeść tego, co wcześniej uwielbiał? Oto możliwe przyczyny

Koty są z natury bardzo asertywne i żadna siła nie zmusi ich do robienia tego, na co nie mają ochoty. Mogą z tego wynikać konkretne problemy dla właścicieli. Jeśli Twój mruczek zawsze chętnie zjadał podawaną mu karmę, ale od pewnego czasu wyraźnie grymasi przy misce, masz prawo poczuć irytację. Nic jednak nie dzieje się bez przyczyny. Kot może odmawiać jedzenia swojego wcześniej ulubionego pokarmu z kilku powodów. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Nuda

Pomyśl o swojej ulubionej potrawie. A teraz wyobraź sobie, że jesz ją codziennie. Pewnie po kilku tygodniach miałbyś już ochotę na coś zupełnie innego, prawda? Z Twoim kotem może być podobnie. Mruczek też ma swoje preferencje smakowe i od czasu do czasu potrzebuje odmiany. W naturalnym środowisku zjadałby różne gatunki ptaków czy gryzoni. Dlatego warto raz na jakiś czas zmieniać kocią karmę lub przynajmniej dodawać do niej jakieś nowe składniki.

Choroba

Od razu wyjaśniamy: to, że kot raz czy dwa nie zjadł posiłku, nie musi być jeszcze powodem do zmartwień i absolutnie nie przesądza o chorobie. Jeśli jednak mruczek odmawia jedzenia przez kilka dni z rzędu, niknie w oczach i nie pomaga nawet zmiana karmy, jest to sygnał, że czas najwyższy udać się do weterynarza.

Uwaga!

Jeśli kot nie przyjmuje żadnych pokarmów przez 24 godziny, rośnie ryzyko stłuszczenia wątroby, co w przypadku mruczków grozi nawet śmiercią.

Zmiana smaku

Może Ci się wydawać, że podajesz kotu dokładnie tę samą karmę, którą mruczek tak uwielbia. Pamiętaj jednak, że koty mają bardzo wyczulony węch. Pupil bez trudu rozpozna, że skład karmy się zmienił. Jeśli producent zaczął stosować inne składniki lub choćby delikatnie zmodyfikował konsystencję karmy, dla kota może to stanowić poważny problem i spowodować jego niechęć do jedzenia.

Zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego

Koty są szalenie inteligentnymi zwierzętami i potrafią same regulować sobie ilość jedzenia niezbędnego do zachowania aktywności. Jeśli więc zbliża się lato, naturalne jest, że kot będzie jeść nieco mniej. Duży apetyt wróci mu natomiast późną jesienią i zimą. Jest to zupełnie normalne i nie musi mieć związku z karmą. Pamiętaj więc, aby na siłę „nie futrować” pupila, zwłaszcza niezdrowymi i tłustymi przekąskami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie