Jak dawkować karmę dla kota?

Właściwe żywienie kota to podstawowy obowiązek każdego właściciela. Wiele osób nie wie jednak, ani jak wybrać odpowiednią karmę, ani jak ją dawkować. To najczęściej skutkuje problemami żołądkowymi u mruczka, pogorszeniem wyglądu sierści, nadwagą oraz otyłością. W naszym poradniku znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci prawidłowe dawkowanie karmy dla kota.

Przelicznik podany na opakowaniu

Zacznij od przeczytania instrukcji podanej na opakowaniu karmy. Każdy producent podaje przybliżone dawkowanie, które jest uzależnione przede wszystkim od masy ciała mruczka. Nie obejdzie się zatem bez zważenia kota i przeliczenia, ile karmy należy mu podawać w ciągu dnia.

Uwzględnij specjalne potrzeby Twojego kota

Oczywiście informacje podane przez producenta karmy są mocno przybliżone i ogólnikowe, nie uwzględniają ani indywidualnych predyspozycji kota, ani jego trybu życia. Inne dawki będą potrzebne mruczkom, które całe dnie spędzają śpiąc w ciepłym mieszkaniu, inne tym, które są kotami wychodzącymi i zachowują bardzo aktywny tryb życia. W zależności od tego zwiększ lub zmniejsz ilość podawanej karmy.

Konsultacja z weterynarzem

Wartościowych wskazówek dotyczących dawkowania karmy dla kota warto poszukać w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli masz zaufanego lekarza, który dobrze zna Twojego mruczka, to poproś go o pomoc w określeniu optymalnej dawki karmy.

Pamiętaj również, że ilość to nie wszystko – liczy się przede wszystkim wartość energetyczna posiłku oraz to, czy zawiera on wszystkie niezbędne kotu makro i mikroelementy. Być może weterynarz zasugeruje włączenie suplementacji niektórych składników, których niedobory ewidentnie występują u Twojego kota (widać to w wynikach badań, po wyglądzie sierści, oczu, zachowaniu etc.).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie