Stres to jedno z największych zagrożeń zdrowotnych. Zbyt wysoki poziom stresu zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, osłabia odporność, ma fatalny wpływ na psychikę. Stresują się nie tylko ludzie, ale też zwierzęta – szczególnie często koty. Właściciel powinien umieć rozpoznać oznaki stresu u mruczka, które przybliżamy w naszym poradniku.
Co może świadczyć o tym, że kot się stresuje?
Koty stresują się w dość specyficzny sposób, ponieważ przede wszystkim zaczynają być opryskliwe w stosunku do domowników. Stają się niedostępne, marudne, unikają kontaktu z człowiekiem, nawet jeśli wcześniej nie stanowiło to dla nich problemu.
Zestresowany kot może być również agresywny, co ujawnia się w czasie zabawy oraz podczas prób okazywania mruczkowi czułości.
Możliwe są także objawy fizjologiczne. O podwyższonym poziomie stresu u kota świadczą takie symptomy, jak biegunka, wymioty, załatwianie się poza kuwetą, niedojadanie lub wprost przeciwnie – nadmierne objadanie się.
Warto również zwrócić uwagę na zachowania kompulsywne, jak ciągłe wylizywanie sierści aż do gołej skóry, gryzienie się po łapach i ogonie, nadmierne drapanie się, uderzanie głową o ścianę czy drapak etc.
Jak pomóc zestresowanemu kotu?
Najważniejsze jest usunięcie czynników mogących wywoływać stres u kota. Zwykle są to gwałtowne zmiany w bezpośrednim otoczeniu mruczka – na przykład trwający remont, przemeblowanie czy przeprowadzka. Ten etap trzeba po prostu przetrwać, zapewniając kotu oparcie i bezpieczny, cichy kąt.
Źródłem stresu mogą być również dzieci, które zachowują się głośno i są bardzo ekspansywne, czego koty nie znoszą. Porozmawiaj z pociechami, aby nie narzucały się mruczkowi i nie zmuszały go do zabawy, a tym bardziej nie ingerowały w jego strefę komfortu i bezpieczeństwa.
Jeśli podejrzewasz, że stres u kota może mieć związek z chorobą, to nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Kompleksowe badania pozwolą ocenić stan zdrowia mruczka i być może zdiagnozować jakiś problem, który można szybko usunąć.