Pilnie do weterynarza! Kiedy nie można zwlekać z zabraniem kota do lekarza?

Większość właścicieli kotów sumiennie dba o ich zdrowie i regularnie odwiedza z nimi gabinet weterynaryjny na tzw. rutynowe przeglądy i w związku z wizytami szczepiennymi. Zdarza się jednak, że do weterynarza trzeba się udać poza harmonogramem. Pilna wizyta weterynaryjna jest konieczna, gdy kot zdradza objawy poważnej choroby lub urazu mechanicznego. Kilka szczególnie niepokojących przykładów podajemy w naszym poradniku.

Odmawianie jedzenia

Kot, który odmawia jedzenia przez dobę, a już tym bardziej kilka dni, z pewnością zmaga się z jakimś poważnym problemem. Może on mieć podłoże fizyczne lub psychiczne, ale na pewno nie należy tego bagatelizować. Szczególnie, że koty z natury niewiele piją, dlatego brak przyjmowania pokarmów może momentalnie doprowadzić do skrajnego odwodnienia.

Powłóczenie tylnymi łapami

Jest to bardzo niepokojący objaw, który trzeba jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Powłóczenie tylnymi łapami może wskazywać na uraz mechaniczny, ale też chorobę stawów czy problem neurologiczny. Pilnie do weterynarza!

Pogryzienia i zadrapania

W przypadku kotów wychodzących jakiekolwiek objawy bójki wymagają szybkiego skonsultowania się z weterynarzem. Nie ma tutaj znaczenia, czy kot był już szczepiony przeciwko wściekliźnie czy też nie – lekarz musi obejrzeć mruczka, opatrzyć rany i ocenić, czy zwierzak nie ma jakichś urazów wewnętrznych. 

Drgawki

Drgawki u kota zawsze są bardzo niebezpieczne i mogą wskazywać zarówno na uraz mechaniczny, jak i problem neurologiczny czy nawet zatrucie. Jeśli kot drży, a dodatkowo toczy ślinę z pyszczka, pilnie umawiamy wizytę u weterynarza. Najlepiej będzie poprosić lekarza o odwiedziny w domu, aby nie narażać kota na dodatkowy stres.

Biegunka i/lub wymioty

To także bardzo niepokojące objawy, które mogą wskazywać na zatrucie pokarmowe czy np. wstrząs mózgu. Nie ma sensu zgadywać i lepiej od razu udać się do weterynarza, który dokładnie zbada mruczka i postawi diagnozę. Podobnie reagujemy, gdy kotu wyraźnie towarzyszy ból podczas korzystania z kuwety, w tym oddawania moczu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie