Otyłość u kota – jak uchronić przed nią pupila?

Antoni Kwapisz
23.06.2016

Z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców wynika, że aż połowa kotów żyjących w domach Brytyjczyków cierpi na otyłość. To poważny problem, który dotyka też zwierzęta żyjące w Polsce. Wina zawsze leży po stronie właściciela. Przekarmianie, zamykanie kota w czterech ścianach, brak aktywności – to wszystko ma kluczowy wpływ na to, że zwierzak prędzej czy później zacznie tyć. Jak uchronić przed tym pupila?

Pozwól kotu wychodzić z domu

Jeśli mieszkasz w domu z ogródkiem, to masz idealne warunki do zapewnienia pupilowi dużej dawki aktywności. Po wykonaniu serii szczepień ochronnych możesz spokojnie pozwolić swojemu kotu na odbywanie spacerów poza domem. Pamiętaj jednak, aby założyć mu obróżkę z numerem telefonu do Ciebie – tak na wszelki wypadek.

Kot na wolności nie będzie miał czasu na obrastanie w tłuszcz. Jego instynkt nakaże mu pogoń za gryzoniami i ptakami, wdrapywanie się na przeszkody, skoki itd. To są dla niego naturalne warunki. Zwierzaki wychodzące z reguły są bardziej szczęśliwe, smuklejsze i mniej narażone na nadwagę czy otyłość.

Mieszkasz w bloku? Musisz zapewnić kotu aktywność we własnym zakresie

W przypadku kotów mieszkających ze swoimi właścicielami w bloku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji to na właścicielu spoczywa obowiązek aktywizowania zwierzaka. Podstawę stanowią wspólne zabawy, ale takie, które wymuszają na kocie bieganie i generalnie zwinne poruszanie się po wydzielonym obszarze.

Świetnie sprawdzają się w tym przeróżne zabawki, które z powodzeniem można wykonać własnoręcznie. Wędka, maskotka ze sznurkiem, nawet światło emitowane przez latarkę – to wszystko zainteresuje kota i zmusi go do aktywności, przy okazji zaspokajając jego naturalny instynkt i dając masę frajdy pozostałym domownikom.

Rada

Jeśli chcesz naprawdę zmusić kota do aktywności, baw się z nim wcześnie rano – wówczas zwierzak będzie wypoczęty i najbardziej skory do zabawy. W południe i wieczorem większość kotów woli odpoczywać, przygotowując się do nocnych łowów – tak zaprogramowała je natura.

Ważna jest dieta

Żadne ćwiczenia i zabawy nie pomogą, jeśli kot będzie regularnie przekarmiany. Należy konsekwentnie trzymać się ustalonej diety. Kot powinien dostawać posiłki o stałych porach i o równej wielkości. Ograniczamy przy tym ilość spożywanych przez niego węglowodanów i tłuszczów, a także cukrów.

Ciekawostka

4-kilogramowa nadwaga u kota odpowiada aż 30-kilogramowej u człowieka!

Pamiętaj, że otyły kot jest bardzo zagrożony wystąpieniem różnych chorób, takich jak cukrzyca czy zwyrodnienie stawów. Leczenie będzie wówczas kosztowne, bolesne i żmudne. Lepiej więc do takiej sytuacji nie dopuścić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie