Sygnały, że nowa karma może uczulać Twojego kota

Alergie pokarmowe u kotów to w zasadzie norma. Uczulać mogą nawet karmy z wysokiej półki – wystarczy, że mruczek nie toleruje któregoś ze składników. Stąd bardzo ważne jest, aby po każdej zmianie karmy uważnie obserwować kota i zwracać uwagę na wszelkie sygnały potencjalnej alergii. Te najczęstsze krótko omawiamy w naszym poradniku.

Swędzenie i drapanie się

Jeśli kot drapie się częściej niż zwykle, zwłaszcza po pyszczku, uszach, szyi, łapach, a przy tym intensywnie się wylizuje, to możesz powiązać takie zachowanie ze zmianą karmy.

Zmiany skórne

Zaczerwienienia, krostki, łupież, ranki, szczególnie w okolicach głowy, brzucha, pachwin – to niepokojące objawy, które mogą sugerować reakcję alergiczną na nową karmę. U niektórych kotów mogą również występować wyłysienia w miejscach nadmiernego wylizywania.

Problemy żołądkowo-jelitowe

Biegunka lub luźne kupy (czasem ze śluzem) niezawodnie świadczą o tym, że kota trapią jakieś problemy żołądkowo-jelitowe. Mogą mieć one związek ze zmianą karmy. Niektóre mruczki reagują na to wymiotami, zwłaszcza zaraz po jedzeniu.

Apatia i inne nietypowe zachowania

Jeśli kot jest rozdrażniony, chowa się, unika kontaktu, nie daje się pogłaskać, utracił apetyt, liże się po łapach i odbycie, to także można to powiązać ze zmianą karmy. W takiej sytuacji zalecamy powrót do poprzedniej i obserwowanie, czy sytuacja się poprawiła. Jeśli tak, to wiesz już, że nowa karma nie służy mruczkowi i trzeba poszukać innego produktu (jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz dalej podawać pupilowi dotychczasowej karmy).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie