Koty bywają bardzo ciekawskie, co często skutkuje zjedzeniem przez nie różnych przedmiotów domowych – na przykład chusteczki higienicznej. Może do tego dojść w czasie zabawy. Nie jest to powód do paniki, natomiast z pewnością należy się upewnić, że taka „przekąska” nie zaszkodziła mruczkowi. Oto kilka wskazówek.
Po odkryciu, że kot zjadł fragment chusteczki higienicznej, obserwuj jego zachowanie przez najbliższe 24–48 godzin. Zwróć uwagę na ewentualne objawy niedrożności przewodu pokarmowego, takie jak wymioty, brak apetytu, trudności w wypróżnianiu lub brak stolca czy widoczne oznaki bólu (np. wokalizacja, niepokój, wygięcie grzbietu, apatia, nadmierna senność czy drażliwość).
Jeśli w podanym czasie nie zauważysz u kota żadnych niepokojących objawów, to dodatkowo zacznij zaglądać do kuwety mruczka. Po upływie około 24 godzin w odchodach zwierzaka powinny być widoczne fragmenty niestrawionego papieru. Wówczas można uznać, że skończyło się tylko na strachu.
Nigdy nie prowokuj wymiotów, ponieważ u kotów może to być bardzo ryzykowne. Absolutnie nie podawaj też mruczkowi środków przeczyszczających bez konsultacji z weterynarzem.
Udaj się do weterynarza, jeśli zauważysz, że kot usilnie próbuje zwymiotować, ale bez efektu. Wizyty u lekarza wymagają również zaparcia, biegunka, przedłużająca się osowiałość, wymioty oraz drażliwość zwierzęcia, które np. nie pozwala do siebie podejść.
Każdorazowo udajemy się do weterynarza, gdy kot zje chusteczkę nawilżaną, która może zawierać toksyczne dla niego substancje (zabieramy ze sobą opakowanie chusteczek do wglądu lekarza).