Tak, koty również mogą zapaść na cukrzycę, która również w ich przypadku jest bardzo groźną chorobą. Nie wolno jej bagatelizować, bo nieleczona najczęściej prowadzi do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Jeśli u Twojego kota została stwierdzona cukrzyca, Twoim obowiązkiem jest zapewnienie mu odpowiedniej diety. Co powinno się w niej znaleźć? Oto nasze podpowiedzi.
Kot-cukrzyk – jaką dietę mu zaproponować?
Na rynku są oczywiście dostępne gotowe, najczęściej suche karmy przeznaczone stricte dla kotów-cukrzyków, jednak nie załatwiają one sprawy. Pamiętajmy, że kota nie powinno się karmić wyłącznie suchym pokarmem, który jest dla niego po prostu nie do końca zdrowy. Dlatego lepiej jest opracować autorską dietę dla pupila.
W jadłospisie kota-cukrzyka należy ograniczyć węglowodany i produkty zbożowe – odpadają więc marnej jakości karmy suche, które można kupić w supermarkecie. Oczywiście zapominamy o wszelkich słodyczach, ciężkostrawnych pokarmach, nawet podrobach. Najlepsze będzie chude, surowe mięso np. z kurczaka.
Bardzo ważne w przypadku żywienia kota z cukrzycą jest podawanie mu pokarmów zawsze o tej samej porze i w dokładnie takich samych porcjach. Dzięki temu będziemy mieli pełną kontrolę nad tym, ile jedzenia przyjął pupil i nie dopuścimy do bardzo szkodliwego podjadania.
Niezbędne badania
Właściciel kota-cukrzyka musi pamiętać o regularnym badaniu poziomu cukru we krwi pupila. Wystarczy do tego zwykły glikometr. Korzystając z niego łatwo określimy, które pokarmy powodują obniżenie, a które podwyższenie poziomu cukru u kota.
Ważne jest także regularne ważenie pupila. Trzeba to robić przynajmniej co dwa tygodnie. Większość kotów z cukrzycą ma też problem z nadwagą lub wręcz otyłością, dlatego dieta powinna prowadzić również do utraty wagi. Nie może być ona jednak zbyt drastyczna. Jeśli zauważymy, że kot chudnie w oczach, trzeba skonsultować się z weterynarzem.
Pamiętaj o aktywności
Sama dieta to z reguły za mało. Kot-cukrzyk musi mieć także zapewniony ruch, dużo ruchu. Nie należy go zamykać w domu, trzeba mu umożliwić wychodzenie na zewnątrz. Stawiamy na zwiększenie aktywności zwierzaka. Bawimy się z nim więcej niż wcześniej, wymyślamy angażujące zabawy, które wymuszą na kociaku bieganie.
Pamiętaj
Nie należy jednak przesadzić w drugą stronę, bo zbyt duży wysiłek fizyczny będzie powodował szybsze spalanie cukrów, a w efekcie nawet hipoglikemię.