Jak rozpoznać udar u kota?

Udar to jedna z najczęstszych, a jednocześnie najgroźniejszych chorób u kotów. Jego rozpoznanie w warunkach domowych jest bardzo trudne, dlatego zwierzaki z reguły trafiają do lekarza zbyt późno, co kończy się ich śmiercią. Dlatego tak ważne jest stałe obserwowanie zwierzaka i reagowanie nawet na z pozoru niewinne zmiany w jego zachowaniu. Z tego poradnika dowiesz, jak rozpoznać potencjalny udar u swojego kota.

Brak kontroli nad ciałem

Jeśli kot odruchowo oddaje mocz lub kał, nie potrafi przełknąć jedzenia, potyka się o własne nogi, opada mu głowa, to musisz jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Takie zachowanie zawsze wskazuje właśnie na udar. Nie ma chwili do stracenia!

Utrata równowagi

Kot próbuje wstać, ale od razu się przewraca. Podczas próby wskoczenia na podwyższenie źle ocenia odległość. Spada z parapetu, zatacza się, uderza główką w meble i inne przeszkody. W każdej z tych sytuacji mamy do czynienia z brakiem umiejętności zachowania równowagi, co jest bardzo charakterystyczne dla udaru.

Utrata wzroku

Nie musi być całkowita. W przypadku udaru u kotów bardzo często występuje pogorszone widzenie. Zwierzak wpada na różne przedmioty, patrzy się w jeden punkt, wymachuje łapką w kierunku czegoś, czego tak naprawdę nie ma, drapie się w okolicach oczu, pociera główką o meble. Możesz wówczas sprawdzić, jak jego oczy reagują na strumień światła. Jeśli nie wodzą za nim wzrokiem, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Drastyczna zmiana zachowania

Kot po udarze będzie unikać kontaktu z człowiekiem. Znajdzie sobie miejsce odosobnienia, do którego inni domownicy nie będą dopuszczani. Może się nawet zachowywać agresywnie lub wprost przeciwnie – stracić zainteresowanie czymkolwiek, nie reagując na zaczepki i pieszczoty. Nie jest to normalne zachowanie, dlatego musisz podejrzewać udar i od razu zabrać kota do weterynarza.

Brak apetytu

Nie musi to oczywiście świadczyć o tym, że kot przeszedł udar. Nie można tego jednak bagatelizować, zwłaszcza jeśli zwierzak wcześniej był żarłokiem. Brak apetytu w konsekwencji udaru jest związany z upośledzeniem działania mózgu. Kot nie odczuwa głodu, nie ma ochoty do życia, nie potrafi też przełykać.

Każdy z tych objawów musi spowodować wszczęcie alarmu w domu. Udar u kota jest bardzo niebezpieczny i jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowany, zwierzę z pewnością umrze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.