Zabieg chirurgiczny to zawsze duże wyzwanie dla kota, ale też stres dla jego właściciela. Jeśli zwierzak ma być operowany po raz pierwszy, to warto go do tego odpowiednio przygotować. Dzięki temu kot będzie mniej nerwowy, a wizyta w lecznicy nie będzie się mu kojarzyć z czymś skrajnie nieprzyjemnym. Jak przygotować kota do zabiegu chirurgicznego? Przygotowaliśmy 5 najważniejszych rad.
- Dieta – kot nie może przyjmować żadnych pokarmów na minimum 8 godzin przed zabiegiem. Lepiej też nie karmić go po 20.00. Na kilka dni przed operacją dobrze będzie przejść na mniej kaloryczną dietę. Należy też zachęcać kota do picia dużych ilości wody, ale nie na 3 godziny przed zabiegiem.
- Miejsce do odpoczynku – jeszcze przed zabiegiem trzeba pomyśleć o powrocie kota do domu. Po operacji zwierzę będzie potrzebować spokoju, dlatego warto przygotować dla niego specjalne, wydzielone miejsce, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzać. Ważne, aby było tam ciepło i czysto. Przy okazji można zgromadzić niezbędne akcesoria do opieki nad rekonwalescentem: gazy, podkłady, środki czystości itd.
- Normalne zachowanie – koty znakomicie wyczuwają, że „coś się święci”, dlatego w miarę możliwości domownicy powinni zachowywać się normalnie i nie dawać po sobie poznać, że są zdenerwowani zabiegiem pupila. Kot przed operacją musi być objęty sumienną opieką. Nie wolno zostawiać go samego na całe dnie, szczególnie w sytuacji, gdy choroba wywołuje u niego cierpienie. Trzeba się też ściśle stosować do zaleceń weterynarza.
- Rozmowa z weterynarzem – nie ma bezpośredniego wpływu na samopoczucie kota, ale jest ważna dla właściciela. Przed zabiegiem warto odwiedzić weterynarza (bez zwierzęcia) i poprosić o dokładne przedstawienie przebiegu całej procedury. Będzie to również okazja do zapytania o niezbędne rzeczy, jakie należy przynieść do lecznicy, sprawdzenia książeczki zdrowia kota i poinformowania lekarza o ewentualnych chorobach czy uczuleniach pupila.
- Oswojenie z transporterem – jeśli kot nigdy nie korzystał z transportera, to przed zabiegiem trzeba go do niego przyzwyczaić. W przeciwnym razie w dniu operacji zwierzę będzie narażone na zbyt silny stres. Właściciel powinien pozwolić kotu obwąchać transporter, wejść do środka, a nawet uciąć sobie w nim drzemkę. Transporter jest niezbędny do przeniesienia chorego zwierzęcia do lecznicy.
Po zabiegu kotu zostaną podane środki przeciwbólowe, które mogą wpłynąć na jego apatyczne zachowanie – nie trzeba się tym przejmować. Warto również pamiętać, że koty różnie reagują na narkozę. Zwierzak może być agresywny, przeraźliwie miauczeć lub w ogóle nie wykazywać żadnej aktywności. Jeśli takie objawy będą trwać przez kilka dni, trzeba to skonsultować z weterynarzem.