Jak pomóc kotu przetrwać upały? 10 niezawodnych sposobów

Kot, jak każde zwierzę, a także człowiek, ciężko znosi zbyt wysokie temperatury. Te w naszym kraju zdarzają się coraz częściej, w dodatku fale upałów są coraz dłuższe. My potrafimy sobie z tym poradzić na wiele sposobów, ale kot ma ograniczonych wachlarz możliwości, bo najczęściej jest po prostu zamknięty w domu. Dlatego potrzebuje naszej pomocy. W jaki sposób można pomóc kotu przetrwać upały? Przygotowaliśmy dla Was 10 praktycznych porad.

  1. Legowisko postaw wyżej – to bardzo dobry i prosty sposób na poprawę komfortu kota. Legowisko warto postawić na jakimś stabilnym stołku tak, aby powietrze mogło swobodnie wędrować także po podłodze.
  2. Lód zawinięty w ręcznik – fajny pomysł na zapewnienie kotu chłodu wewnątrz legowiska. Wystarczy do plastikowej butelki nalać wody i zostawić ją na noc w zamrażarce. Później butelkę owijamy ręcznikiem i wkładamy do legowiska. Kotu od razu zrobi się przyjemniej.
  3. Lód w misce – do miski z wodą można włożyć kilka kostek lodu. Po pierwsze – będzie się on długo rozpuszczać i zapewni kotu dostęp do chłodnej wody podczas naszej nieobecności. Po drugie – kot z chęcią będzie lizać bryłki, traktując to jak zabawę.
  4. Zacienienie w pokoju – każdy kot ma swój ulubiony rewir i w tym pomieszczeniu dbajmy o to, aby było ono chronione przed mocnym słońcem. Świetnie sprawdzą się rolety lub kotary. W takim półmroku pokój dużo wolniej będzie się nagrzewał.
  5. Wentylator – warto pomyśleć o sprawieniu kotu małego wentylatora, który powinien być jednak bardzo cichy. Nastawiamy go na najniższy bieg i kierujemy strumień powietrza w okolice kociego legowiska. Uwaga! Kota nie powinno się zostawiać samego w towarzystwie włączonego wentylatora, bo może sobie zrobić krzywdę wkładając łapkę w okolice łopatek.
  6. Przecieranie mokrym ręcznikiem – podczas upałów warto kota co jakiś czas przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. W ten sposób schłodzimy jego sierść, a w konsekwencji skórę. To dla niego duża ulga.
  7. Ograniczanie aktywności – gdy temperatury na dworze przekraczają 30 stopni lepiej nie wypuszczajmy kota na dwór. Pozwólmy mu odpoczywać w domu, nie zachęcajmy go też do zbyt dużej aktywności, np. zabawy. Koty dość szybko się męczą, a podczas upałów jest to dla nich szczególnie uciążliwe.
  8. Lekka dieta – upał to świetny moment, aby zaproponować kotu nieco lżejszą dietę, szczególnie jeśli nasz pupil ma problem z nadwagą lub otyłością. Zmniejszmy mu porcje żywieniowe, postawmy na świeże mięso np. z drobiu.
  9. Kup kocią fontannę – to bardzo fajny gadżet, który przyda się nie tylko podczas upałów, ale też przez cały rok. Pomoże nam w walce z kocim oporem przed piciem wody.
  10. Nigdy nie zostawiaj kota w rozgrzanym samochodzie – na koniec apel do naszej odpowiedzialności i wyobraźni. Kot zostawiony w aucie na parkingu, choćby tylko na 10 minut, może tego nie przeżyć. W samochodzie szybko zapanuje ekstremalnie wysoka temperatura. Dlatego jeśli musimy zabrać pupila ze sobą, weźmy transporter.

Te proste sposoby bardzo ułatwią Waszym pupilom przetrwanie wysokich temperatur, których koty po prostu nie znoszą. Pamiętajcie o zdrowym rozsądku, zapewnieniu zwierzakowi dostępu do świeżej, chłodnej wody i zaoferowaniu mu... świętego spokoju.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie