Wiosna to nie tylko wspaniały czas na spacery i spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale też okres, kiedy do życia budzą się różnego rodzaju pasożyty, w tym niebezpieczne kleszcze. Starasz się unikać podmokłych terenów i łąk? Bardzo dobrze, ale pamiętaj, że nie tylko Ty znajdujesz się pod ich obstrzałem! Kleszcze są tak samo groźne dla kotów, jak i dla ludzi, dlatego wiosną powinieneś odpowiednio zadbać o swojego pupila. W najnowszym tekście podpowiemy Ci jak chronić mruczka przed grasującymi pasożytami.
Ogranicz spacery!
Twój kot większość czasu spędza w domu, ale od czasu do czasu lubi wyjść na dwór lub powylegiwać się na trawie w przydomowym ogródku? Nie ma w tym nic złego, ale wiosną najlepiej ograniczyć te wyprawy. Dlaczego? Wszystko przez to, że gdy tylko temperatura przekracza 0°C, kleszcze zaczynają aktywnie się rozmnażać i stają się potencjalnym zagrożeniem dla Twojego kota. Te pasożyty upodobały sobie łąki i podmokłe trawy, dlatego jeśli w takie miejsca najczęściej wybiera się Twój futrzak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie ukąszony przez intruza.
Zawsze sprawdzaj skórę!
Twojemu kotu udało się niepostrzeżenie wydostać z domu? A może bardzo chciał wyjść na dwór i udało mu się „wyprosić” godzinkę wychodnego? Wcale nie musi to oznaczać, że od raz wróci z kleszczem na skórze, niemniej jednak ważne, żeby zawsze sprawdzać dokładnie jego sierść i skórę. Dzięki temu, masz szansę od razu zauważyć coś niepokojącego i usunąć kleszcza (lub w przypadku problemów z tym, odpowiednio szybko udać się do zaprzyjaźnionego gabinetu weterynaryjnego). Zastanawiasz się, dlaczego to takie ważne? Kleszcze same w sobie nie są groźne, ale niestety, większość z nich jest nosicielami bakterii i wirusów powodujących bardzo groźne choroby – boreliozę (prowadzi do uszkodzenia m.in. nerek i wątroby), babeszjozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.
Kupuj środki przeciwkleszczowe!
Pamiętaj, że nawet dokładne sprawdzanie skóry i sierści oraz „szlaban” na wychodzenie nie dają 100% pewności. Dlaczego? Jeśli mieszkasz niedaleko lasu, kleszcze mogą pojawić się na Twoim tarasie lub balkonie. Podobnie może się zdarzyć, gdy Twój dom znajduje się na pograniczu łąki i lasów, dlatego lepiej dmuchać na zimne i wyposażyć swojego zwierzaka w odpowiednie środki przeciwkleszczowe. Co wybrać? Na pewno sprawdzą się obroże Foresto, które dostępne są m.in. w https://www.naszezoo.pl/pl/p/Bayer-Foresto-obroza-dla-psa-i-kota-ponizej-8-kg-dlugosc-38-cm-GRATIS-Ksiazeczka-zdrowia-dla-psa-i-kota/5772. Dlaczego warto w nie zainwestować? Przede wszystkim ze względu na długość działania – preparat, dzięki doskonałemu składowi, może służyć nawet przez cały sezon. Do tego, taki produkt sprawdza się również w walce z pchłami. Oprócz obroży, w sklepach zoologicznych znajdziesz krople do nałożenia na skórę oraz spray’e ochronne. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając środek przeciwkleszczowy dla kota? Na przeznaczenie – nie kupuj produktów dla psów (chyba, że opakowaniu jest na to zgoda producenta), bo mogą być one szkodliwe dla Twojego pupila.
Artykuł partnera