Badania kontrolne kota – jak często je przeprowadzać? Co powinny obejmować?

Z kotem jest jak z człowiekiem – na pewnym etapie życia zdrowie zaczyna niedomagać, co skutkuje koniecznością coraz częstszego odwiedzania lekarza. Jeśli masz w domu kota, który już dawno osiągnął dojrzałość i powoli zbliża się do wieku seniora, musisz koniecznie zlecać regularne badania kontrolne. Jak często? Jakiego typu badania wchodzą w grę? Zapraszamy po szczegóły.

Kiedy kot powinien zacząć przechodzić badania kontrolne?

Generalnie większość weterynarzy zaleca, aby takim regularnym badaniom poddawać już koty 8-9 letnie. Jest to wiek, gdy w kocim organizmie powoli zaczyna dochodzić do istotnych zmian, które są charakterystyczne dla kocich seniorów. Pojawiają się pierwsze problemy ze stawami, rośnie też ryzyko wystąpienia nowotworu.

Pamiętaj

Badania kontrolne kota trzeba zlecać przynajmniej raz w roku. Jeśli natomiast u pupila zostały stwierdzone jakieś zmiany chorobowe, np. nowotwór, wówczas kontrola powinna następować co kwartał. Dokładny harmonogram zawsze ustala weterynarz.

Co obejmują badania kontrolne?

Prawidłowe, kompleksowe badania kontrolne muszą obejmować zarówno morfologię i biochemię krwi, jak i wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej i brzucha. Na pewno nie zaszkodzi także USG, o ile lekarz wyczuje jakąś niepokojącą zmianę.

Bardzo ważna jest przede wszystkim morfologia. Dzięki niej można szybko ustalić ogólny stan organizmu kota, wykryć ewentualne stany zapalne. Biochemia natomiast da nam odpowiedź na pytanie, czy kot nie cierpi na schorzenia nerek, wątroby, tarczycy, nadnerczy i innych narządów wewnętrznych.

Wykonanie zdjęcia RTG daje dużą szansę wykrycia nowotworu w jego wczesnym stadium rozwoju oraz ewentualnych przerzutów. Przy okazji lekarz oceni stan płuc i serca. W przypadku kocurów oceniany jest stan prostaty. U obu płci RTG daje również możliwość oceny stanu kręgosłupa i wykrycia np. kamieni nerkowych.

Pamiętaj

Kompleksowe badanie krwi powinno obejmować ocenę parametrów wątroby i nerek. Oba narządy w przypadku starszych kotów bardzo często pracują nieprawidłowo.

Jeśli u pupila zostaną stwierdzone jakieś niepokojące zmiany, najczęściej nowotworowe, konieczne będzie pobranie próbki zmiany do badania histopatologicznego. Dopiero ono daje pełną wiedzę na temat skali zagrożenia.

Wczesne wykrycie choroby umożliwia skuteczną walkę z nią, a także ograniczenie ryzyka przerzutów. Dlatego regularne przeprowadzanie badań kontrolnych jest tak ważne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie