Alarm! Kot nie rusza się z kuwety. Co robić?

Antoni Kwapisz
29.04.2019

Kuweta pełni bardzo ważną funkcję w życiu każdego udomowionego kota. Zdarza się jednak, że ta „zażyłość” przybiera niepokojącą formę. Niektórzy właściciele mruczków obserwują, jak ich koty w ogóle nie chcą wychodzić z kuwety, spędzają w niej mnóstwo czasu, a nawet w niej śpią! Taki objaw jest bardzo niepokojący. Zwykle w grę wchodzą trzy przyczyny, które opisujemy w naszym poradniku.

Nerwica

Zapach własnych odchodów sprawia, że kot czuje się nieco bezpieczniej. Właśnie dlatego widząc, że mruczek cały czas spędza w kuwecie, przyczyny można się doszukiwać w nerwicy lub przewlekłym stresie. Co mogło wywołać tak ciężki stan u kota? Wbrew pozorom nie musi to być coś śmiertelnie poważnego. Pamiętajmy, że koty są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany. Silny stres u pupila może więc być efektem np. przeprowadzenia remontu mieszkania.

Ponadto mnóstwo czasu w kuwecie potrafią spędzać koty, które były w przeszłości maltretowane lub zostały porzucone. Z tym problemem spotykają się więc przede wszystkim właściciele, którzy przygarnęli mruczka z ulicy lub ze schroniska. Na szczęście problem zwykle ustępuje samoistnie, zaraz po tym, jak zwierzak poczuje się bezpiecznie w nowym środowisku.

Niestrawność, problemy z nerkami

Nieodchodzenie od kuwety nawet na krok może być objawem jakiejś choroby układu moczowego lub po prostu niestrawności. To trochę tak, jak z ludźmi. Gdy dopadnie nas grypa żołądkowa, podświadomie staramy się nie oddalać zbytnio od toalety. Kot reaguje tak samo.

Warto więc obserwować pupila i przyglądać się bliżej jego odchodom. Jeśli zachowanie mruczka nie zmieni się w ciągu kilku dni, należy umówić wizytę u weterynarza, który zleci dodatkowe badania krwi i moczu. Wówczas będzie już wiadomo, czy dziwny koci zwyczaj jest spowodowany chorobą.

Pilnowanie kuwety

Spanie w kuwecie jest charakterystycznym zachowaniem dla kotów, które chcą zaakcentować swoją dominację. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy pod jednym dachem mieszka kilka osobników. Jak już wspomnieliśmy, kuweta jest dla kota niezwykle ważna i żaden mruczek nie chce się nią dzielić.

Mogło się więc zdarzyć, że w przeszłości jeden kot skorzystał z kuwety drugiego, co skutkuje paniczną reakcją „poszkodowanego”. Aby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości, należy zainwestować w osobne kuwety dla każdego z kotów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie