Wszystko, co trzeba wiedzieć o kotach brytyjskich

Koty brytyjskie od kilku lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a miłośnicy rasowych mruczków doceniają ich unikatowy wygląd zewnętrzny oraz przyjacielskie usposobienie. Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się na przygarnięcie jednego z nich, warto dowiedzieć się więcej na temat tych fascynujących zwierząt.

Koty brytyjskie jedną z najstarszych ras

Już na samym początku warto zauważyć, że koty brytyjskie to jedna z najstarszych ras kotów europejskich, bowiem ich rodowód sięga starożytności. Według niektórych źródeł te przepiękne zwierzęta pojawiły się na Wyspach Brytyjskich wraz z wkroczeniem na ich terytorium Legionów Rzymskich, które wykorzystywały mruczki do walki z plagą szczurów. Oficjalnie koty brytyjskie uznano za rasę dopiero w 1929 roku.

Odmiana kotów brytyjskich

Koty brytyjskie występują w dwóch odmianach – krótkowłosej oraz długowłosej. Waga przeciętnego dorosłego osobnika waha się od 4 do 9 kg. Koty obu odmian charakteryzują się umięśnioną sylwetką oraz silnymi łapkami. Rozmiar sprawia, że są to duże zwierzęta, dlatego mruczki są w domu zauważalne, ale przede wszystkim słyszalne. Objawia się to charakterystycznym głośnym tuptaniem podczas szybszego chodzenia lub biegania.

Żywienie kotów brytyjskich

Aby „brytyjczyki” zachowały dobrą kondycję i prezentowały się dobrze, potrzebne jest odpowiednie karmienie. Właściciele obowiązkowo muszą zainwestować w wysokiej jakości karmę, np. Royal Canin, która dostarczy zwierzakowi niezbędnych do zachowania zdrowia składników, np. witaminę E (sprawiająca, że sierść jest gęsta i lśniąca), witaminę C, białko oraz zdrowe tłuszcze.

Charakter kotów brytyjskich

Koty brytyjskie należą do rasy mruczków spokojnych, ale towarzyskich. Nie można nazwać ich typowymi „pieszczochami”, które potrafiłyby spędzić cały wieczór na kolanach właściciela, ale lubią kontakt z człowiekiem, choć na własnych zasadach. Chęć czułości sygnalizują ocieraniem się o nogi oraz dotykaniem łapkami i głośnym pomiaukiwaniem. Nie lubią noszenia na rękach. Dobrze dogadują się z innymi kotami, a nawet z psami, chociaż muszą się do nich przyzwyczaić.

Pielęgnacja kotów brytyjskich

Wbrew temu, co może się wydawać, „brytyjczyki” nie są kosztowne w utrzymaniu. Zabiegi pielęgnacyjne, którymi należy poddawać te koty, można samodzielnie wykonywać w domu. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z odmianą krótkowłosą czy długowłosą, niezbędne jest regularne wyczesywanie futerka. Najlepiej za pomocą wysokiej jakości grzebieni lub specjalnych rękawic. Przyda się też obcinanie pazurów. W okresach przejściowych, np. zima-wiosna lub jesień-zima można pokusić się o kąpiel, by pomoc zwierzakowi pozbyć się nadmiaru sierści.

Informacja prasowa / Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie