Ragdoll to mało popularna rasa kotów, która jednak cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród hodowców i przyszłych właścicieli. Pochodzenie rasy nie jest do końca jasne. Wiadomo natomiast, że są to koty bardzo towarzyskie i łagodne, idealne dla osób szukających spokojnego towarzysza. Charakterystyczne dla ragdolli jest to, że uwielbiają być przytulane.
Skąd wzięła się ta rasa?
Pochodzenie rasy wiąże się z osobą Ann Baker. Ta mieszkanka Los Angeles na początku lat 60. zaopiekowała się kotkami swojej sąsiadki. Zauważyła wówczas, że są one wyjątkowo łagodne. Co ciekawe, po wzięciu na ręce, całkowicie się rozluźniały – takie zachowanie nie jest charakterystyczne dla większości kotów. Stąd też wzięła się nazwa rasy – rag doll to po angielsku szmaciana lalka.
Ann Baker podejrzewała, że jej koty są spokrewnione z kotem birmańskim. Późniejsze badania jednak to wykluczyły. Zdaniem fachowców można mówić raczej o pokrewieństwie z persem i kotem syjamskim.
Ragdoll został oficjalnie uznany za rasę w 1965 roku. W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów Ragdoll. W latach 80. rasa zyskała ogromną popularność na wystawach, w tym samym czasie dotarła też do Europy.
Ciekawostka
Ragdoll był pierwszą na świecie rasą, która została oficjalnie opatentowana przez swoją hodowczynię. Patent wygasł jednak w 2005 roku.
Wygląd i charakter Ragdolla
Kocięta tej rasy zawsze rodzą się białe. W kolejnych tygodniach na łapkach, pyszczku, uszach i ogonie pojawia się ciemniejsze umaszczenie. Futro ragdolii jest bardzo miękkie, wyróżnia się długim włosiem i gęstością – zupełnie jak u persów. Koty tej rasy mają też dużą głowę i krótką szyję oraz bardzo charakterystyczne niebieskie oczy. Tylne kończyny są wyraźnie dłuższe od przednich.
Ragdolle słyną ze swojej łagodności i ufności. To idealna rasa dla osób, które oczekują od swojego kota dotrzymywania im towarzystwa i niezbyt dużej aktywności. Ragdoll będzie też znakomitym przyjacielem dzieci, ponieważ nie wykazuje żadnej agresji.
Warto wiedzieć
Najbardziej charakterystyczne jest to, że wzięty na ręce ragdoll natychmiast się rozluźnia i pozwala się do woli przytulać. Dlatego do rasy przylgnęła łatka „kociej przytulanki”.
Ragdoll jest zatem wspaniałą rasą towarzyszącą. Nie sprawia żadnych problemów wychowawczych, unika wskakiwania na meble i podwyższenia, nie ma tendencji do głośnego miauczenia. Rasę tę można polecić ludziom starszym i rodzinom z małymi dziećmi.