Spanie z kotem w jednym łóżku – czy to rozsądne?

Mariusz Siwko
14.03.2017

Wielu właścicieli nie wyobraża sobie niczego przyjemniejszego niż spanie z kotem w jednym łóżku. Mruczący przyjaciel ułatwia zaśnięcie, wita o poranku, a cały ten akt bardzo zacieśnia relację z pupilem. Niektórzy mają jednak opory przed zapraszaniem kota do łóżka, obawiając się przede wszystkim o swoje zdrowie. Czy słusznie? Przeczytaj.

Nie wierzyć w mity

Chyba każdy kociarz słyszał, że spanie z pupilem jest bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Jak głoszą „miejskie legendy” koty w nocy przegryzają tętnicę właściciela, a w najlepszym przypadku kradną oddechy. Są to oczywiście wymysły i nie należy w to wierzyć.

Z medycznego punktu widzenia spanie z kotem w jednym łóżku nie jest niczym złym czy groźnym. Oczywiście mówimy tutaj o sytuacji, w której kot jest zdrowy, regularnie odrobaczany, czysty i wypielęgnowany. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, o których przeczytasz w kolejnych akapitach.

Kiedy nie należy spać z kotem?

Sytuacją wykluczającą możliwość spania z pupilem w jednym łóżku jest choroba skórna, jakiej nabawił się kot. Szczególnie chodzi o grzybicę i świerzbowca – oba pasożyty mogą z łatwością przenieść się na człowieka.

Z kotem absolutnie nie powinny spać niemowlęta. Jeśli rodzice wpadną na taki pomysł, muszą szybko z niego zrezygnować. Koty mają tendencję do kładzenia się bardzo blisko twarzy człowieka, co może się skończyć nawet uduszeniem dziecka. Jest to po prostu zbyt niebezpieczne. Z tego samego powodu kot nie powinien spać z osobą bardzo chorą i osłabioną.

Co z kobietami w ciąży?

Kobieta w ciąży lub planująca zajście w ciąże nie powinna spać z kotem w jednym łóżku, szczególnie jeśli zwierzę jest wychodzące. Istnieje wówczas zbyt duże ryzyko zarażenia toksoplazmozą, co może mieć bezpośredni wpływ na uszkodzenie płodu czy kłopoty z płodnością.

Pamiętaj!

Posiadanie kota nie jest jedynym czynnikiem ryzyka. Toksoplazmozą można się zarazić na dziesiątki innych sposobów.

Mimo to ciężarna kobieta powinna zachować ostrożność w kontakcie z kotem i nie zapraszać go do swojego łóżka.

Jak widać są pewne szczególne przeciwwskazania do zapraszania kota do swojego łóżka. Najważniejsze jest więc kierowanie się zdrowym rozsądkiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie